avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 643 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Teren gradina cu servitute de trecere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Teren gradina cu servitute de trecere

Buna ziua. Pe un teren cu acces la drumul public prin servitute de trecere (lungime 90m, latime 3m) se poate construi? Se poate cere racordarea la utilitati prin acest tip de acces? Care ar fi pasii, daca exista? Multumesc.
Cel mai recent răspuns: MihailZC , utilizator 11:31, 25 Februarie 2020
Fiind drum de servitute, pentru orice constructie pe acesta va trebuie, in primul rand, acordul proprietarului drumului.
Drumul apartine unui numar de 3 proprietari, corespunzator terenurilor care au acces la acest drum. Si ei vor acces la utilitati,deci asta nu ar fi problema. Intreb de faptul ca drumul nu are latimea spre a fi numit drum de acces si daca terenul poate deveni construibil. Multumesc.
Cabinet individual de avocat „Petrescu C.” a scris:

Fiind drum de servitute, pentru orice constructie pe acesta va trebuie, in primul rand, acordul proprietarului drumului.

Pentru a putea obtine un raspuns pe care sa va puteti baza la intocmirea dosarului pentru emiterea autorizatiei de construire (si pentru a vedea totodata daca se poate construi si mai important, ce conditii trebuie sa respecte constructie, de la cine trebuie obtinute acorduri si avize, etc) solicitati un certificat de urbanism pentru terenul pe care urmeaza sa construiti. Este un document care va enumera in mod oficial toate conditiile pe care trebuie sa le indepliniti. In termenul de valabilitate al certificatului de urbanism puteti depune un dosar pentru emiterea unei autorizatii de construire care sa contina documentele enumerate in certificatul de urbanism si atat ... cu alte cuvinte, nu apar surprize.
Va multumesc pentru raspuns. Mai am o intrebare, acest certificat de urbanism se poate obtine doar de proprietar?

MihailZC a scris:

Pentru a putea obtine un raspuns pe care sa va puteti baza la intocmirea dosarului pentru emiterea autorizatiei de construire (si pentru a vedea totodata daca se poate construi si mai important, ce conditii trebuie sa respecte constructie, de la cine trebuie obtinute acorduri si avize, etc) solicitati un certificat de urbanism pentru terenul pe care urmeaza sa construiti. Este un document care va enumera in mod oficial toate conditiile pe care trebuie sa le indepliniti. In termenul de valabilitate al certificatului de urbanism puteti depune un dosar pentru emiterea unei autorizatii de construire care sa contina documentele enumerate in certificatul de urbanism si atat ... cu alte cuvinte, nu apar surprize.

Se obtine de orice persoana interesata.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Teren intravilan fara drum de acces elena_ploiesti elena_ploiesti Buna ziua, Sunt in situatia in care Primaria B. sa elibereze tituri de proprietate pe terenurile detinute de bunicii-parintii mei de peste 40 ani si as ... (vezi toată discuția)
Drum de servitute de trecere Batutu Anisca Batutu Anisca In urma cu cativa ani am cumparat un lot pentru care in actul de vanzare cumparare am cumparat si dreptul de trecere pe o latime de 4 m si o lungime de 170 ... (vezi toată discuția)
Constructie casa fata de axul drumului privat cccir cccir Detin un teren cu doua deschideri, una la drum public, iar una a fost creata prin cedare de teren, pentru acces proprietari din spatele terenului meu. Eu am ... (vezi toată discuția)