Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Teren gradina cu servitute de trecere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Teren gradina cu servitute de trecere

Buna ziua. Pe un teren cu acces la drumul public prin servitute de trecere (lungime 90m, latime 3m) se poate construi? Se poate cere racordarea la utilitati prin acest tip de acces? Care ar fi pasii, daca exista? Multumesc.
Fiind drum de servitute, pentru orice constructie pe acesta va trebuie, in primul rand, acordul proprietarului drumului.
Drumul apartine unui numar de 3 proprietari, corespunzator terenurilor care au acces la acest drum. Si ei vor acces la utilitati,deci asta nu ar fi problema. Intreb de faptul ca drumul nu are latimea spre a fi numit drum de acces si daca terenul poate deveni construibil. Multumesc.
Cabinet individual de avocat „Petrescu C.” a scris:

Fiind drum de servitute, pentru orice constructie pe acesta va trebuie, in primul rand, acordul proprietarului drumului.

Pentru a putea obtine un raspuns pe care sa va puteti baza la intocmirea dosarului pentru emiterea autorizatiei de construire (si pentru a vedea totodata daca se poate construi si mai important, ce conditii trebuie sa respecte constructie, de la cine trebuie obtinute acorduri si avize, etc) solicitati un certificat de urbanism pentru terenul pe care urmeaza sa construiti. Este un document care va enumera in mod oficial toate conditiile pe care trebuie sa le indepliniti. In termenul de valabilitate al certificatului de urbanism puteti depune un dosar pentru emiterea unei autorizatii de construire care sa contina documentele enumerate in certificatul de urbanism si atat ... cu alte cuvinte, nu apar surprize.
Va multumesc pentru raspuns. Mai am o intrebare, acest certificat de urbanism se poate obtine doar de proprietar?

MihailZC a scris:

Pentru a putea obtine un raspuns pe care sa va puteti baza la intocmirea dosarului pentru emiterea autorizatiei de construire (si pentru a vedea totodata daca se poate construi si mai important, ce conditii trebuie sa respecte constructie, de la cine trebuie obtinute acorduri si avize, etc) solicitati un certificat de urbanism pentru terenul pe care urmeaza sa construiti. Este un document care va enumera in mod oficial toate conditiile pe care trebuie sa le indepliniti. In termenul de valabilitate al certificatului de urbanism puteti depune un dosar pentru emiterea unei autorizatii de construire care sa contina documentele enumerate in certificatul de urbanism si atat ... cu alte cuvinte, nu apar surprize.

Se obtine de orice persoana interesata.