Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... accident rutier sub influenta alcoolului
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

accident rutier sub influenta alcoolului

Buna ziua am facut un accident rutier sub influenta alcooholului
in aer aveam 0,68
pasagerul cu care am fost la baut a suferit rani mai grave a trebuit sa scoate un rinich
Intrebarea mea :- cam la ce amenzi pot sa astept
-si cand pot sa dau de permis in cel mai bun caz
Multumesc pentru raspunsuri
Din descriere inteleg ca vi s-au retinut 2 infractiuni savarsite in concurs.
Probabil veti fi trimis in judecata si condamnat.
In urma hotararii definitive, permisul se anuleaza.
Condamnat la inchisoare ? se poate face pace cu prietenul care a fost implicat sa se retraga ? Multumesc
Vătămatul are posibilitatea să nu depună plângere penală pt. vătămare corporală din culpă, dar fără a se împace, deoarece își pierde dreptul la despăgubiri morale și materiale pa cale civilă, despăgubiri care la vătămările relatate ( infirmitate sau sechele ) sunt destul de mari.

Csaba95 a scris:

Condamnat la inchisoare ? se poate face pace cu prietenul care a fost implicat sa se retraga ? Multumesc

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
Ne am impacat , a zis ca nu are nici o pretentie ca era si vina lui marog
acuma as fii interesat daca pot reusi amanarea aplicarii pedepsei ?
si cam in cat timp pot sa am permis de conducere din nou
Va multumesc
Csaba95, utilizator
Csaba, o să fiți trimis în judecată pentru conducerea unui vehicul sub influența băuturilor alcoolice, chiar și fără plângerea din partea victimei.
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat