avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1236 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... accident rutier sub influenta alcoolului
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

accident rutier sub influenta alcoolului

Buna ziua am facut un accident rutier sub influenta alcooholului
in aer aveam 0,68
pasagerul cu care am fost la baut a suferit rani mai grave a trebuit sa scoate un rinich
Intrebarea mea :- cam la ce amenzi pot sa astept
-si cand pot sa dau de permis in cel mai bun caz
Multumesc pentru raspunsuri
Cel mai recent răspuns: Laszlo Bicsak , Alte profesii 16:59, 26 Februarie 2020
Din descriere inteleg ca vi s-au retinut 2 infractiuni savarsite in concurs.
Probabil veti fi trimis in judecata si condamnat.
In urma hotararii definitive, permisul se anuleaza.
Condamnat la inchisoare ? se poate face pace cu prietenul care a fost implicat sa se retraga ? Multumesc
Vătămatul are posibilitatea să nu depună plângere penală pt. vătămare corporală din culpă, dar fără a se împace, deoarece își pierde dreptul la despăgubiri morale și materiale pa cale civilă, despăgubiri care la vătămările relatate ( infirmitate sau sechele ) sunt destul de mari.

Csaba95 a scris:

Condamnat la inchisoare ? se poate face pace cu prietenul care a fost implicat sa se retraga ? Multumesc

Ultima modificare: Marți, 25 Februarie 2020
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
Ne am impacat , a zis ca nu are nici o pretentie ca era si vina lui marog
acuma as fii interesat daca pot reusi amanarea aplicarii pedepsei ?
si cam in cat timp pot sa am permis de conducere din nou
Va multumesc
Ultima modificare: Miercuri, 26 Februarie 2020
Csaba95, utilizator
Csaba, o să fiți trimis în judecată pentru conducerea unui vehicul sub influența băuturilor alcoolice, chiar și fără plângerea din partea victimei.
Ultima modificare: Miercuri, 26 Februarie 2020
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Accident rutier rosica rosica Accident rutier produs acum 2 ani si cateva luni ,cu vatamare corporala care are zile de spitalizare 89,cel vinovat de accident ,nu avea permis ,a mai fost ... (vezi toată discuția)
Art 184 aliniatul 2 si 4 gigi1985 gigi1985 buna seara, in anul 2007 in februarie am avut un accident soldat cu vatamare corporala din culpa , am fost incadrat la art 184 2 si 4 , partea vatamata are un ... (vezi toată discuția)
Persoana lovita pe trecerea de pietoni, ce este de facut? ciprian256 ciprian256 buna seara o ruda a accidentat o persoana pe trecerea de pietoni avand drept urmare mana in ghips si piciorul,intrebarea mea este urmatoare daca nu este ... (vezi toată discuția)