Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Taxe PFA ITC (cod CAEN 6202) cu norma de venit
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Taxe PFA ITC (cod CAEN 6202) cu norma de venit

Buna ziua,

Am un PFA aplicat pe codul 6202, cu norma de venit iar de curand, am suspendat activiatea( 20.02) ceea ce inseamna ca 2 luni ( ianurarie, februarie) a fost activ, insa nu a avut niciun fel de incasare pe anul curent. Intrebarea mea este daca tb platite taxe pe cele doua luni( adica 10% din norma de venit)? Sau tb platita o suma mai mica care corespunde doar celor doua luni de activitate?
Da, se va recalcula norma de venit doar pentru cele doua luni de activitate din 2020 si veti plati impozitul pe venit de 10% chiar daca nu ati incasat nimic in aceasta perioada. Depuneti declaratia unica in maxim 30 de zile de la data din decizia de la registrul comertului de suspendare.