avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 443 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... culpa comuna
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

culpa comuna

Fratele meu a avut parte de un accident rutier zilele trecute. Se afla pe un drum cu cate 2 benzi pe fiecare direcție de mers si voia sa vireze stanga pe un drum fara prioritate. A acordat prioritate pt 2 autovehicule ce veneau din sens opus si a virat stanga moment in care a fost izbit de o alta masina si aruncat 7m.Mentionez ca el se afla într-un varf de rampa, iar baiatul venea din partea de jos a rampei, lucru pentru care fratele meu nu l-a vazut.Mentionez si ca intre cei 2 exista o trecere de pietoni cu indicatorul de limita de 30km/h pe care baiatul care a intrat in fratele meu trebuia sa il respecte,plus are pe masina cauciucuri vechi de 9 ani. Intrebarea mea este: cele 2 lucruri: cauciucurile baiatului si viteza excesiva de ce nu sunt factori determinanti a unei culpe comune? politia nu doreste sa ne spună viteza baiatului, in cauza deschizându-se un dosar penal pt vatamare corporala.
Cel mai recent răspuns: Carina. Ada , utilizator 23:31, 6 Martie 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Celui care l-a lovit, trebuia să îi acorde prioritate? De unde venea cel cu cauciucurile vechi de 9 ani?
Dacă da, nu contează nimic altceva. Fratele tău va plăti pentru neacordarea priorității, faptul că poate, (am spus poate), şi celălalt va fi sancționat, nu-i diminuează în vreun fel sancțiunea fratelui tău.
Cine a fost victimă?
Ultima modificare: Vineri, 6 Martie 2020
eugenoctavian1968, utilizator
da, trebuia sa ii acorde prioritate de dreapta. el(victima)venea din fata pe sensul celalalt de deplasare. Amândoi au ajuns la UPU, dar doar(victima) soferul caruia nu i-a acordat prioritate a necesitat spitalizare. Frat
ele meu a fost externat in seara respectiva cu o luxatie de glezna.

eugenoctavian1968 a scris:

Celui care l-a lovit, trebuia să îi acorde prioritate? De unde venea cel cu cauciucurile vechi de 9 ani?
Dacă da, nu contează nimic altceva. Fratele tău va plăti pentru neacordarea priorității, faptul că poate, (am spus poate), şi celălalt va fi sancționat, nu-i diminuează în vreun fel sancțiunea fratelui tău.
Cine a fost victimă?

Atunci e problemă pentru fratele tău.
Vă trebui să plătească pentru tot. Dacă avea RCA valabil în momentul accidentului, plăteşte asigurătorul victimei pentru spital, eventuale pretenții şi maşina.
avea asigurare, am aflat inainte sa il externeze ca acopera polita si spitalizarea. Multumesc pentru lamuriri!

eugenoctavian1968 a scris:

Atunci e problemă pentru fratele tău.
Vă trebui să plătească pentru tot. Dacă avea RCA valabil în momentul accidentului, plăteşte asigurătorul victimei pentru spital, eventuale pretenții şi maşina.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Accident rutier cu vatamare corporala Gabeee Gabeee Buna ziua, acum o luna am avut un accident rutier cu un motociclist care venea cu viteza foarte mare pe un drum limitat 30km/h cu 2 sensuri, eu iesind din ... (vezi toată discuția)
Se mai poate face ceva după mai mult de 15 zile de la accident pentru a se face dreptate ? mihaild mihaild 1) La începutul lunii septembrie 2017, a avut loc un accident de circulație cu vătămare corporală. 2) Accidentul, care a avut loc într-o localiste, ... (vezi toată discuția)
Accident de circulatie - am sanse sa se stabileasca culpa comuna? kismiklos kismiklos Am avut un accident cu victima ( motociclist ) care venea din sens opus , eu urmand sa fac stanga pe un drum fara prioritate . Desi m-am asigurat din ... (vezi toată discuția)