Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Interpretarea legii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Interpretarea legii

Încerc, de ceva timp, să mă lămuresc, cui pot cere o interpretare a unui text normativ și... mă aruncă de la unii la alții...
Senatul spune că excede atribuțiunilor sale și că art. 69 din Legea 24 este lămuritor, deși nu-mi spune cum se ajunge la o intervenție legislativă pentru clarificarea sensului acestui text...
Camera Deputaților, mai incisivă, îmi spune că „interpretarea actelor și informațiile solicitate nu fac obiectul Legii nr. 544/2001 privind liberul acces la informațiile de interes public”...
Conform art 9 NCC, spune că Interpretarea legii
„(1) Cel care a adoptat norma civilă este competent să facă şi interpretarea ei oficială.
(2) Norma interpretativă produce efecte numai pentru viitor.
(3) Interpretarea legii de către instanţă se face numai în scopul aplicării ei în cazul dedus judecăţii.” ???
Ca să închei, cui pot cere o interpretare a unui cuvânt, sintagmă dintr-un text legal, mai pe înțelesul tuturor, ce a vrut să spună autorul?
Pai, articolul citat de dvs este destul de clar: cata vreme cuvantul/sintagma face parte dintr-o norma civila, interpretarea se face de "cel care a adoptat". Uitati-va in lege si vedeti cine este "cel care a adoptat".
Interpretarea normei de drept se face de instanta de judecata in litigiul concret dedus judecatii.
Daca aveti un litigiu pe rol se va solutiona conform legii.
Interpretarea normei de drept se poate face si prin norme metodologice.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Și dacă nu e pe rol un litigiu? Dacă vreau doar să clarifice parlamentul ce a vrut să spună în „propoziție”?
De exemplu, eu sunt o instituție și vreau să știu cum aplic o lege, care nu e clară, ce fac?
Vorbim vorbe... Una întreb eu, alta se înțelege...
Se apeleaza la avocati sau la consilieri juridici care sunt platiti.
Va invit sa cititi Teoria generala a dreptului daca vreti sa analizati pe larg ceea ce va preocupa.
Parlamentul are alte atributii legale.