avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1884 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Interpretarea legii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Interpretarea legii

Încerc, de ceva timp, să mă lămuresc, cui pot cere o interpretare a unui text normativ și... mă aruncă de la unii la alții...
Senatul spune că excede atribuțiunilor sale și că art. 69 din Legea 24 este lămuritor, deși nu-mi spune cum se ajunge la o intervenție legislativă pentru clarificarea sensului acestui text...
Camera Deputaților, mai incisivă, îmi spune că „interpretarea actelor și informațiile solicitate nu fac obiectul Legii nr. 544/2001 privind liberul acces la informațiile de interes public”...
Conform art 9 NCC, spune că Interpretarea legii
„(1) Cel care a adoptat norma civilă este competent să facă şi interpretarea ei oficială.
(2) Norma interpretativă produce efecte numai pentru viitor.
(3) Interpretarea legii de către instanţă se face numai în scopul aplicării ei în cazul dedus judecăţii.” ???
Ca să închei, cui pot cere o interpretare a unui cuvânt, sintagmă dintr-un text legal, mai pe înțelesul tuturor, ce a vrut să spună autorul?
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 17:12, 25 Februarie 2020
Pai, articolul citat de dvs este destul de clar: cata vreme cuvantul/sintagma face parte dintr-o norma civila, interpretarea se face de "cel care a adoptat". Uitati-va in lege si vedeti cine este "cel care a adoptat".
Interpretarea normei de drept se face de instanta de judecata in litigiul concret dedus judecatii.
Daca aveti un litigiu pe rol se va solutiona conform legii.
Interpretarea normei de drept se poate face si prin norme metodologice.
Ultima modificare: Marți, 25 Februarie 2020
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Și dacă nu e pe rol un litigiu? Dacă vreau doar să clarifice parlamentul ce a vrut să spună în „propoziție”?
De exemplu, eu sunt o instituție și vreau să știu cum aplic o lege, care nu e clară, ce fac?
Vorbim vorbe... Una întreb eu, alta se înțelege...
Se apeleaza la avocati sau la consilieri juridici care sunt platiti.
Va invit sa cititi Teoria generala a dreptului daca vreti sa analizati pe larg ceea ce va preocupa.
Parlamentul are alte atributii legale.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contradictie sau nu? kappauser kappauser Am o intrebare Daca 2 Legi reglementeaza o situatie contradictoriu, fara ca una sa precizeze ca o modifica pe alta, sau in cazul in care in aceasi lege sunt ... (vezi toată discuția)
Penalitati pentru neexecutare hotarare in contecios administrativ dorincornea dorincornea In cazul in care o autoritate publica nu pune in executare o hotarare definitiva prin care s-a stabilit ca trebuie sa elibereze un inscris, in urma unei cereri ... (vezi toată discuția)
Ncpc art. 432 - excepția autoritãții de lucru judecat Patrick_ Patrick_ Cum interpretați prevederile art. 432 NCPC referitor la excepția autorității de lucru judecat? [i]„Art. 432. - Exceptia autoritatii de ... (vezi toată discuția)