avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 806 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Cadastrul unui imobil la curte
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Cadastrul unui imobil la curte

Detin un imobil la rosu cu un teren de 500mp. La cererea actualizarii cadastrului, s-a constatat, o suprapunere cu vecinul din laterala dreapta, de 4cm, pe o lungime de 5m. Ce pot face sa actualizez acest cadastru, in vederea obtinerii, ptr vanzare, daca nu ma inteleg cu acest vecin, cerand o suma exorbitanta? In total este vorba de 1m2, in suprapunerea garajului peste terenul lui. Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Rby1970 , utilizator 10:19, 7 Martie 2020
daca nu va intelegeti initiati o actiune in granituire.
Rby1970 a scris:

Detin un imobil la rosu cu un teren de 500mp. La cererea actualizarii cadastrului, s-a constatat, o suprapunere cu vecinul din laterala dreapta, de 4cm, pe o lungime de 5m. Ce pot face sa actualizez acest cadastru, in vederea obtinerii, ptr vanzare, daca nu ma inteleg cu acest vecin, cerand o suma exorbitanta? In total este vorba de 1m2, in suprapunerea garajului peste terenul lui. Multumesc.

4 cm? Fiti serios. La terenurile imprejmuite (la imprejmuire a se intelege si constructie nu doar gard) pana in 10 cm este eroare admisa de regulament. Eu personal am avut 7cm diferenta intre 2 masuratori pe aceeasi punct efectuate in zile diferite. Au si aparatele de masurare niste tolerante.
Eu zic sa va lipiti de cadastrul vecinului si sa renuntati la acei 4cm, in cel mai rau caz pierdeti acei 1mp. Nu are rost sa deschideti actiune in instanta. Doar daca suprapunerea ar fi fost peste 10 cm.
Solutia aceasta ar fi de preferat, mai ales avand in vedere toleranta permisa de legea cadastrului in care speta de fata se inscrie.
Problema este ca garajul este situat partial pe acea suprapunere, deci nu are cum sa renunte la acei 4 cm, pentru ca garajul ar fi pozitionat partial pe terenul vecinului si, ca sa fie admisa intabularea, ar terbui constituita superficie pentru acea suprafata.
Topograful va „impinge” garajul cu 4cm mai incolo sa se incadreze pe terenul lui. Credeti-ma ca in teren nu ai cum sa determini 4cm. Aparatul masoara cu precizie de 2-4 cm aproximativ in intravilan daca semnalul este bun. Daca vine topograful vecinului si reface masuratoarea si lui ii ies in loc de 4cm, 5cm sau 6, sau 3. Cine are dreptate?
Multumesc de raspuns, dar ce include aceasta actiune, va rog?!
Unde se depun actele?

Alte discuții în legătură

Fals (al topografului) ContSters88252 ContSters88252 daca datele unui PLAN DE AMPLASAMENT SI DELIMITARE A IMOBILULUI intocmit de catre un topograf autorizat nu corespund adevarului , masuratorile ... (vezi toată discuția)
Neconcordante masuratori. am urmatoarea problema: am inceput ... Ancuta Irina Ancuta Irina Neconcordante masuratori. Am urmatoarea problema: am inceput procesul de intocmire pentru cadastru si nu s-a putut depune dosarul din cauza ca se suprapun ... (vezi toată discuția)
Suprapunere teren Eduard Iordan Eduard Iordan Buna ziua, Avem o casa batraneasca cu teren undeva in Chiajna. Masuratorile au fost facute in plan acum nu stiu cat timp, insa prin 2009, din ce am inteles ... (vezi toată discuția)