Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Cadastrul unui imobil la curte
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Cadastrul unui imobil la curte

Detin un imobil la rosu cu un teren de 500mp. La cererea actualizarii cadastrului, s-a constatat, o suprapunere cu vecinul din laterala dreapta, de 4cm, pe o lungime de 5m. Ce pot face sa actualizez acest cadastru, in vederea obtinerii, ptr vanzare, daca nu ma inteleg cu acest vecin, cerand o suma exorbitanta? In total este vorba de 1m2, in suprapunerea garajului peste terenul lui. Multumesc.

Rby1970 a scris:

Multumesc de raspuns, dar ce include aceasta actiune, va rog?!
Unde se depun actele?

Aceasta actiune implica o actualizare a cartii funciare. Luati legatura cu un topograf care va intocmeste o documentatie cadastrala. Se depune la cartea funciara.
Daca este acelasi lucru cu intocmitea documentatiei cadastrale, deja am pornit aceasta cale, asa afland de aceasta suprapunere nedorita. Culmea ca si oficiul de cadastru, ma trimite sa gasesc o cale de intelegere cu vecinul "pagubit"! Cu toate ca si aceasta la randul lui, a avut nevoie si a obtinut-o, de aceeasi semnatura si intelegere, de la vecinul lui din partea opusa terenului mei. Exact acelasi caz, pe care il am eu cu el
acum. Mentionez ca in acest cartier, mai multe loturi au fost masurate de 2 firme de topometrie si din cauza aceasta, a reiesit aceasta mica suprapunere. Am inteles ca se poate depune doua dosare ptr cadastru, separat: unul ptr suprafata clara, iesita din masuratori si al doilea, ptr suprafata suprapusa si reclamata.

Vladislav20 a scris:

Rby1970 a scris:

Multumesc de raspuns, dar ce include aceasta actiune, va rog?!
Unde se depun actele?

Aceasta actiune implica o actualizare a cartii funciare. Luati legatura cu un topograf care va intocmeste o documentatie cadastrala. Se depune la cartea funciara.

Doar ca cel dintai dosar va fi aprobat! Asta nu inseamna faptul ca renunti la acei 2m patrati prin suprapunere, ci doar poti da drumul la prelucrarea cadastrului in vederea aprobarii si obtinerea noii autorizatii in constructie. Intrebarea mea noua este, ce se poate face ca sa vand acest teren cu constructia la rosu, in acest caz, va rog?!

Rby1970 a scris:

Daca este acelasi lucru cu intocmitea documentatiei cadastrale, deja am pornit aceasta cale, asa afland de aceasta suprapunere nedorita. Culmea ca si oficiul de cadastru, ma trimite sa gasesc o cale de intelegere cu vecinul "pagubit"! Cu toate ca si aceasta la randul lui, a avut nevoie si a obtinut-o, de aceeasi semnatura si intelegere, de la vecinul lui din partea opusa terenului mei. Exact acelasi caz, pe care il am eu cu el
acum. Mentionez ca in acest cartier, mai multe loturi au fost masurate de 2 firme de topometrie si din cauza aceasta, a reiesit aceasta mica suprapunere. Am inteles ca se poate depune doua dosare ptr cadastru, separat: unul ptr suprafata clara, iesita din masuratori si al doilea, ptr suprafata suprapusa si reclamata.

Vladislav20 a scris:

Rby1970 a scris:

Multumesc de raspuns, dar ce include aceasta actiune, va rog?!
Unde se depun actele?

Aceasta actiune implica o actualizare a cartii funciare. Luati legatura cu un topograf care va intocmeste o documentatie cadastrala. Se depune la cartea funciara.

Doamna draga dumneata trebuie sa iti gasesti un topograf care sa iti depuna documentatia fara suprapunere. V-am explicat ca nu exista suprapunere de 4cm. Exista niste tolerante in topografie, nu poti masura cu precizie de 000 cm. In cazul unui imobil imprejmuit ai voie sa masori cu precizie de +/- 10 cm. Dumneata ai 4cm. NU EXISTA SUPRAPUNERE. Pentru numele lui dumnezeu.
Multumesc de raspuns, dar sunt deja la al DOILEA topograf care a gasit aceasta suprapunere de 4cm si imi cere aprobarea vecinului in scris, ptr a putea continua!!! Ce sa fac de aici, sa ii aleg si platesc pe toti din oras, sa vad care imi poate perfecta masuratorile, fara aceasta suprapunere!?

Vladislav20 a scris:

Doamna draga dumneata trebuie sa iti gasesti un topograf care sa iti depuna documentatia fara suprapunere. V-am explicat ca nu exista suprapunere de 4cm. Exista niste tolerante in topografie, nu poti masura cu precizie de 000 cm. In cazul unui imobil imprejmuit ai voie sa masori cu precizie de +/- 10 cm. Dumneata ai 4cm. NU EXISTA SUPRAPUNERE. Pentru numele lui dumnezeu.