avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 707 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Recuperare creanța
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Recuperare creanța

Buna seara!
Am făcut un contract de prestări servicii cu un constructor pe persoana fizica. In contract am declarat 25.000 lei totalul construcției la cheie,iar 10.000 lei avans. Pana in astăzi i-am dat 14.000 lei prin transfer bancar/cash. Persoana in cauza s a hotărât sa nu mai vina și sa ma tot amâne cu restituirea banilor. Ce pot face mai departe pt a-mi recupera banii?
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Avocat Tabrea Alexandru , Avocat 16:02, 26 Februarie 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna seara,
Va trebui sa va adresati instantelor pentru recuperarea sumelor avansate si a unor eventuale daune morale.
Ce costuri implica aceste proceduri?
Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna seara,
Va trebui sa va adresati instantelor pentru recuperarea sumelor avansate si a unor eventuale daune morale.

Trebuie sa formulati o actiune in raspundere covila contractuala, solicitand si daune interese!
Costurile se expliciteaza prin taxa de timbru calculata cf OUG 80/2013 si onorariul avocatial pe care-l discutati cu avocatul ales!
Multumesc pt răspuns! Consider ca aceasta posibilitate va dura câțiva ani,nu?
O firma de recuperări creanța au un cost de 2000 lei pt aceasta suma.
Avocat Tabrea Alexandru a scris:

Trebuie sa formulati o actiune in raspundere covila contractuala, solicitand si daune interese!
Costurile se expliciteaza prin taxa de timbru calculata cf OUG 80/2013 si onorariul avocatial pe care-l discutati cu avocatul ales!

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Contractati servicii avocatiale, nu dureaza ani!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum ar trebui sa procedez atunci cand persoanele care angajate pentru renovarea apartamentului pleaca dupa ce au primit o suma importanta din bani Hotopilams Hotopilams Buna seara, Am cumparat un apartament acum 5 luni si a trebuit sa angajez un meserias pentru a-l renova, dar acesta dupa ce a primit o parte mai mare de ... (vezi toată discuția)
Plata fragmentată cash-banca The-Borg The-Borg Buna seara, La o tranzactie (vanzare-cumparare teren) intre doua persoane fizice in valoare de 75.000 lei se poate plati, la semnarea contractului, suma de ... (vezi toată discuția)
Bună, în 2021 am încheiat un contract la notar, pt o casa ... Roxana Pescar Roxana Pescar Bună, în 2021 am încheiat un contract la notar, pt o casa la cheie cu un avans de 30000euro care trebuia finalizat în aprilie 2022, sa prelungit contractul ... (vezi toată discuția)