Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Recuperare creanța
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Recuperare creanța

Buna seara!
Am făcut un contract de prestări servicii cu un constructor pe persoana fizica. In contract am declarat 25.000 lei totalul construcției la cheie,iar 10.000 lei avans. Pana in astăzi i-am dat 14.000 lei prin transfer bancar/cash. Persoana in cauza s a hotărât sa nu mai vina și sa ma tot amâne cu restituirea banilor. Ce pot face mai departe pt a-mi recupera banii?
Multumesc!
Buna seara,
Va trebui sa va adresati instantelor pentru recuperarea sumelor avansate si a unor eventuale daune morale.
Ce costuri implica aceste proceduri?
Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna seara,
Va trebui sa va adresati instantelor pentru recuperarea sumelor avansate si a unor eventuale daune morale.

Trebuie sa formulati o actiune in raspundere covila contractuala, solicitand si daune interese!
Costurile se expliciteaza prin taxa de timbru calculata cf OUG 80/2013 si onorariul avocatial pe care-l discutati cu avocatul ales!
Multumesc pt răspuns! Consider ca aceasta posibilitate va dura câțiva ani,nu?
O firma de recuperări creanța au un cost de 2000 lei pt aceasta suma.
Avocat Tabrea Alexandru a scris:

Trebuie sa formulati o actiune in raspundere covila contractuala, solicitand si daune interese!
Costurile se expliciteaza prin taxa de timbru calculata cf OUG 80/2013 si onorariul avocatial pe care-l discutati cu avocatul ales!

Contractati servicii avocatiale, nu dureaza ani!