Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... distanta minima construcție-limita proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

distanta minima construcție-limita proprietate

-De unde se calculează distanța minima construcție-limita de proprietate de 60 cm, de la zid sau de la streasina și unde este prevazut acest lucru?
Vă mulțumesc!
Buna seara,
Art. 612 Cod Civil
Distanţa minimă în construcţii
Orice construcţii, lucrări sau plantaţii se pot face de către proprietarul fondului numai cu respectarea unei distanţe minime de 60 de cm faţă de linia de hotar, dacă nu se prevede altfel prin lege sau prin regulamentul de urbanism, astfel încât să nu se aducă atingere drepturilor proprietarului vecin. Orice derogare de la distanţa minimă se poate face prin acordul părţilor exprimat printr-un înscris autentic.
Restul il discutati cu un avocat.
Distanta se masoara de la streasina.
Mulțumesc frumos.