Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisie cu preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisie cu preaviz

Daca îmi dau demisia cu preavizul de 20 de zile( conform contractului individual de munca) , art 81 alin 1 conf codul muncii , mă poate obliga angajatorul sa renunț la o parte din preaviz? Îmi poate impune prin prevederile art 81 alin 7 sa renunț la preaviz ? Mă interesează dacă este obligat să mă lase să muncesc in cele 20 de zile de preaviz sau îmi poate desface contractul de munca imediat sau după câte zile de preaviz vrea el. fără acordul meu. Multumesc
Ligia1, utilizator
da, angajatorul poate renunta la dreptul pe care il are . Poate renunta la preaviz total sau partial.
nane406, utilizator
Numai angajatorul poate renunta la preaviz in situatia in care v-ati dat demisia.
Chiar daca eu scriu pe cerere art 81 aliniatul 1 si cele 20 de zile de preaviz. Daca nu sunt de acord cu micsorarea preavizului ce poate face?
Chiar daca sa scriti asa ceva .. angajatorul are prerogativa oferita de lege sa renunte la preaviz.
proasta lege...multumesc..