avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 831 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisie cu preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisie cu preaviz

Daca îmi dau demisia cu preavizul de 20 de zile( conform contractului individual de munca) , art 81 alin 1 conf codul muncii , mă poate obliga angajatorul sa renunț la o parte din preaviz? Îmi poate impune prin prevederile art 81 alin 7 sa renunț la preaviz ? Mă interesează dacă este obligat să mă lase să muncesc in cele 20 de zile de preaviz sau îmi poate desface contractul de munca imediat sau după câte zile de preaviz vrea el. fără acordul meu. Multumesc
Ultima modificare: Miercuri, 26 Februarie 2020
Ligia1, utilizator
Cel mai recent răspuns: Ligia1 , utilizator 13:08, 28 Februarie 2020
da, angajatorul poate renunta la dreptul pe care il are . Poate renunta la preaviz total sau partial.
Ultima modificare: Miercuri, 26 Februarie 2020
nane406, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Numai angajatorul poate renunta la preaviz in situatia in care v-ati dat demisia.
Chiar daca eu scriu pe cerere art 81 aliniatul 1 si cele 20 de zile de preaviz. Daca nu sunt de acord cu micsorarea preavizului ce poate face?
Chiar daca sa scriti asa ceva .. angajatorul are prerogativa oferita de lege sa renunte la preaviz.
proasta lege...multumesc..

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Incetare cim conf art 81 alin 7 anieta anieta Buna ziua inca o data, Revin cu o alta intrebare, cu privire la incetarea CIM conf. art 81 alin 7 din Codul Muncii: Se poate face incetarea CIM a unui ... (vezi toată discuția)
Demisie 81-4 alinamariabrasoveanu alinamariabrasoveanu ma confrunt cu urmatoarea situatie., am un salariat care si-a dat demisia si care trebuie sa-si respecte termenul de preaviz, chiar daca este 20 de zile ... (vezi toată discuția)
Preaviz incetare cim cu acordul partilor? i0n i0n Buna seara. Am o situatie mai delicata in familie. Un angajat al unei societati a fost pus in fata faptului implinit: pe x.06.2013 trebuie sa plece de la locul ... (vezi toată discuția)