avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 617 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... cheltuieli de judecată
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

cheltuieli de judecată

În actiunea de chemare in judecata s-a cerut obligarea pârâților la plata cheltuielilor de judecata.
Au existat mai multe termene de judecată, apoi la final, instanta a spus: Ramane in pronuntare.

cand trebuia sa se depuna dovada cheltuielilor de judecata, dupa ce instanta a spus ca ramane in pronuntare, sau inainte ca instanta sa spuna: ramane in pronuntare?
Cel mai recent răspuns: Narcisa_ , utilizator 06:58, 1 Martie 2020


Avocat Tabrea Alexandru a scris:

Rămânând în pronunțare s-au înschis dezbaterile, deci ați depus dovezile tardiv!
Pe lângă articolul menționat, are incidență și art 394, alin 3 Cod Procedura Civilă, în lumina căruia
"(După închiderea dezbaterilor, părțile nu mai pot depune niciun înscris la dosarul cauzei, sub sancțiunea de a nu fi luat în seamă."


Se poate depune concluzii după încheierea dezbaterilor

Art. 383

Concluziile scrise

(1) După administrarea tuturor probelor încuviinţate de instanţă reclamantul, prin avocatul său, va redacta concluziile scrise privind susţinerea pretenţiilor sale, pe care le va trimite, prin scrisoare recomandată cu confirmare de primire, sau le va înmâna în mod direct, sub luare de semnătură, celorlalte părţi din proces şi, când este cazul, Ministerului Public.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Am scris asta deja, stimata doamna!
Note scrise=concluzii scrise.
Se pare ca dvs nu cititi tot; daca credeti ca sunteti omniscienta, nu inteleg de ce mai adresati intrebari practicienilor in drept.
O seară bună!
Ultima modificare: Vineri, 28 Februarie 2020
Avocat Tabrea Alexandru, Avocat

Avocat Tabrea Alexandru a scris:


Note scrise=concluzii scrise.



Concluzii scrise în afară de ,,Note scrise'' mai pot fi definite și altfel?

Art. 383 ncpc = concluzii scrise.

Insa unele părti, depun așa zisele ,,concluzii scrise'' sub diferite nume ca: ,,note scrise'', ,,note de sedinta'', ,,memoriu'' s.a.m.d.
Ultima modificare: Duminică, 1 Martie 2020
Narcisa_, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Onorariu avocat- depunere chitanta la dosar pentru acordarea cheltuielilor mihai03 mihai03 Rog sa scuzati pentru aceasta intrebare. Am constatat, pot depune documente pentru justificare, unde onaratiul pentru avocat a fost, in acelasi timp cu decizia ... (vezi toată discuția)
Cheltuieli de judecată. danaa1 danaa1 Conform legislaţiei în vigoare (art. 452 NCPC partea care pretinde cheltuieli de judecată trebuie să facă, în condiţiile legii, dovada existenţei şi ... (vezi toată discuția)
Exista dreptate? Ynna87 Ynna87 Buna ziua. Am avut un proces in care \"ma lupt\" pt pensia alimentara a copilului meu. Am castigat in parte procesul insa facut apel pt cheltuielile de ... (vezi toată discuția)