Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... contestarea pensiei
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

contestarea pensiei

pe data de 27 noiembrie sotul meu a primit decizia de pensionare anticipta conform legii 164.Nu a fost de acord cu pensia calculata si in urmatoarele zile a trimis o scrisoare cu confirmare de primire in care a depus o contestatie scrisa de el cu ceea ce il nemultumea.As vrea sa stiu daca e bine cum a procedat sau daca trebuie facut in alt fel!Daca mai trebuia anexat ceva sau daca trebuia sa mearga personal sa depuna contestatia?
Decizia emisa poate fi contestata la instanta judecatoreasca competenta in a carei raza teritoriala se afla domiciliul asiguratului, in termen de 45 de zile de la comunicare .