Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Partaj
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Partaj

Buna ziua! Am o întrebare pt dvs. Tataia a murit acum 3 ani iar moștenitoare sunt mamaia mama și cu inca 2 surori.mamaia fiind bolnava o are pe mama că îngrijitoare. Exista vreo calea legală că mamaia sa ii lase partea ce îi revine din moștenire noi ne făcând succesiunea pt că nu ne înțelegem cu celelalte surori? Am fost la un notar și mi-a zis că poate da o declarație împreună cu 2 martori și cu o donație.iar când am cerut părerea altuia ne-a zis că nu se poate pt că donația este atacabilă. Pe noi ne interesează ceva ce nu se poate ataca in instanță mulțumesc
Alex savu, utilizator
puteți fie să dezbateți succesiunea în instanță, dacă nu vă înțelegeți cu ceilalți moștenitori, fie să discutați cu notarul posibilitatea vânzării moștenirii.
este o posibilitate legală (art. 1747 Cod Civil și urm.) și ar trebui ca orice notar să știe să vă explice în detaliu.