avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 921 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Mi se factureaza cheltuieli abuzive pentru un ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Mi se factureaza cheltuieli abuzive pentru un apartament nelocuit!

Am mostenit un apartament care este nelocuit in prezent.
Contabilitatea blocului se face de catre o firma.
Am facut cerere pe cai legale la administratia blocului sa fiu scutit de cheltuieli. Desi pe lista de cheltuieli apar cu zero persoane, mi se factureaza in continuare; caldura, energie electrica, electricitate lift, salarii, intretinere lift, cheltuieli gospodaresti, curatenie, interfon, servicii administrative, garaj, apa rece parti comune, fond reparatii, fond litigii.
Astfel suma pe care trebuie sa o platesc lunar pentru un apartament in care NU sta nimeni se ridica la peste 550 lei.
Este corect asa?
Daca nu, ce am de facut ca sa remediez situatia?
Multumesc!
Chiar dacă nu locuiește nimeni, proprietarul trebuie să plătească cheltuielile comune, adică cota parte indiviză.

Dacă nu aveți centrală de apartament, și primiți căldură în sistem centralizat, trebuie să o plătiți.
Pentru corecta si completa dv informare studiati atent disp L nr 106/2018
Legiuitorul a impus proprietarului de bun imobil din condominiu sa contribuie lunar la administrarea partii comune -indiferent daca apartamentul este sau nu locuit
Locuitul in bloc obliga proprietarul la obligatii legal prevazute
Chiar daca nr. de persoane este zero - asa cum au scris colegii nostri aveti mai multe obligatii de plata, dar:
- nu trebuie achitata nicio cheltuiala pe nr. de persoane (din cele aratate, doar energia electrica);
- daca intentionati sa nu locuiti acolo si in viitorul apropiat, solicitati acordul as. prop. pentru deconectarea caloriferelor de la sistemul centralizat (sursa ce-a mai mare a cheltuielilor repartizate);
- ca rezultat al deconectarii, o sa vi se mai repartizeze niste costuri cu incalzirea spatiilor comune si a tevilor interioare - aceasta in conditiile regulamentelor as. prop.;

Aveti posibilitatea inchirierii responsabile a locuintei si "scapati"de toate astea !
Mult succes!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Apartament gol - platesc liftul si interfonul? codrin_codrin codrin_codrin Buna ziua! In conditiile in care nu locuiesc in apartamentul pe care il detin, trebuie sa platesc liftul si interfonul (mentionez ca exista paza la bloc, ... (vezi toată discuția)
Întreþinerea pentru un apartament nelocuit getafolescu getafolescu Detin un apartament în care merg rar, doar ca să aerisesc, dar mi se impune să plătesc întreţinerea. E legal? (vezi toată discuția)
Cheltuieli datorate asociatiei de proprietari pentru un apartament nelocuit mimi56_manolescu mimi56_manolescu Va rog , un răspuns de la un avocat , cu experiența in procese asoc.de prop. As vrea sa știu, o persoane , o consum,apart.contorizat apa, caldura , ... (vezi toată discuția)