Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cheltuieli datorate asociatiei de proprietari pentru ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cheltuieli datorate asociatiei de proprietari pentru un apartament nelocuit

Va rog , un răspuns de la un avocat , cu experiența in procese asoc.de prop.

As vrea sa știu, o persoane , o consum,apart.contorizat apa, caldura , gaze, electricitate , plecat din țara de 7 ani, care sint cheltuielile pe număr de persoane pe care trebuie sa le plătesc si ce anume nu trebuie sa platsc avind consum zero, nefolosite lift, etc.
Pentru un apartament nelocuit nu se plateste cota la gaze, salubritate si energie electrica pentru iluminat si functionare lift.

In rest platiti service ascensor, service interfon, salarii si indemnizatii, reparatii curente, cheltuieli administrative si contributie la fondurile asociatiei (daca se cere asa ceva).
sunt cote de cheltuieli care se platesc cupa suprafata, nu dupa numarul de persoane.
Asadar, platiti salariile, intretinerea liftului, caldura parti comune, cheltuieli administrative, fondul de reparatii.
In mod absolut sigur un apartament nelocuit 7 ani, nu va plati zero lei.