avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 520 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Recalculare pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Recalculare pensie

Pensia este stagiul total de cotizare in Romania 30ani7luni activitate desfasurata inRomania si 6ani 11 luni si 8zile in statul Italian din care se zice Prin reducerea varstei standart de pensionare tabelului2 de la art55 alin(1)lit b din lege cu 10 ani pentru 20ani realizati in conditii speciale de munca cererea depusa de mine a fost solutionata prin decizia privind acordarea pensiei pentru munca depusa si limita de varsta S-a luat in calcul salariile din cartea de munca sporul de vechime acordat din oficiul sporul de vechime dovedit cu adeverinta de la SC ARCELOR MITTAL SA GALATI .sporul pentru munca prestata in timpul noptii sporul de conditii grele de conditii periculoase si sporul de de conditii nocive
Cel mai recent răspuns: Simionescu Camelia , utilizator 20:29, 2 Martie 2020
Care-i întrebarea? Toate pensiile se recalculează. Dacă vi s-au luat în calcul toate sporurile de care vorbiți, la momentul calculării pensiei, atunci este posibil să nu obțineți în plus nimic sau foarte puțin.
Nu mai deschideti alte topicuri.
Continuati discutia acolo unde ati inceput-o.
V-am cerut niste date.
Nu le-ati postat.
Ati deschis alt tpic cu alte date si elemente.
Postati-le acolo.
Folositi butonul "raspunde".
Buna seara fiind pentru 1 oara pe acest site nu stiam cum trebuie proceda .....Deci pensia este stagiul total de cotizare inRomania adica 30 ani activitate desfasurata si 6 ani 11luni si 8zile in Italiain care se zice prin reducerea varstei standard de pensionare tabelul 2 de la art55 alin(1) lit b din lege cu 10 ani pentru 20 ani realizati in conditii speciale de munca cererea depusa de mine a fost solutionata prin decizia privind acordarea pensiei pt munca depusa si limita de varsta Sau luat in calcul salariile din cartea de munca sporul de vechime dovedit cu adeverinta de la SC ARCELOR MITTAL.SA GALATI sporulde noapte sporul de conditii periculoase si sporul de conditii nocive
Va multumesc
Tot nu ati dorit sa postati datele cerute de mine.
Depuneti la casa locala:
-O cerere de recalculare in caza legii 221/2018.
-Un cupon de pensie
-Copie C.I.
Va sustineti cerea in baza:
Legea 263/2010:
-Art.95(3
-Art.169^1 in forma prevazuta de legea 192/2015
-Art.169^2 in forma prevazuta de legea 221/2018
-Art.106(1) si (2)
-Art.139 din legea 127/2019
-Art.69(3) din H.G.257/2011



Buna seara am raspuns aici .. Va multumesc mult pentru informatiile date Cu stima Simionescu Camelia

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie pentru limita de varsta george_49 george_49 Sunt nascut la data de 7-7-1961 si din 20-08- 1982 am lucrat in conditii speciale de munca pana la 15-12-2009 cand am iesit in ordonanta de la Arcelor Mittal ... (vezi toată discuția)
Pensie pentru limita de varsta sau anticipata Doina Elena Doina Elena Rog un raspuns pentru urmatorul caz: - salariatul (barbat) nascut la 31.08.1951 - vechime totala in munca la data de 31.08.2009 - 39 ani 9 luni 19 zile - ... (vezi toată discuția)
Am lucrat iîn grupa i-a de muncă, perioada este trecută în ... PETRESCUANGELA57 PETRESCUANGELA57 Am lucrat iîn grupa I-a de muncă, perioada este trecută în cartea muncă.Pentru calculul pensiei am depus adeverinţă şi pentru sporul bănesc acordat ... (vezi toată discuția)