Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Am lucrat iîn grupa I-a de muncă, perioada este ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Am lucrat iîn grupa I-a de muncă, perioada este trecută în ...

Am lucrat iîn grupa I-a de muncă, perioada este trecută în cartea muncă.Pentru calculul pensiei am depus adeverinţă şi pentru sporul bănesc acordat pentru condiţii nocive şi periculoase (spor de toxicitate) de care am beneficiat în perioada 01.10.1986-30.01.1995. Au fost achitate cotele la CAS inclusiv cotele pentru pensia suplimentară, coform Legii 49/1992 ( aşa scrie angajatorul ca bază legală).Adeverinţa nu a fost lvalorificată de Casa de pensii pe motiv că ,,nu este precizat temeiul legal corect. Vă rog să mă ajutaţi cu precizarea temeiului legal
Pentru grupa de munca firma trebuie sa faca referire la Ordin MMPS nr. 50/ 1990 completat la 31.08.1994, anexa 1 poz. .... si la documentul intern (se anexeaza in copie) prin care ati fost nominalizata in grupa de munca. Se intocmeste adeverinat dupa modelul din anexa 14 la HG nr. 257/ 2011 cu modificarile si completarile ulterioare.
Grupă I-a este luată în calculul pensiei, adeverința cu sporul pt condiții nocive nu este luată în calcul, invocând că temeiul legal nu este corect
Vedeti raspunsul primit aici
www.avocatnet.ro/forum/discu...