avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 971 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Am lucrat iîn grupa I-a de muncă, perioada este ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Am lucrat iîn grupa I-a de muncă, perioada este trecută în ...

Am lucrat iîn grupa I-a de muncă, perioada este trecută în cartea muncă.Pentru calculul pensiei am depus adeverinţă şi pentru sporul bănesc acordat pentru condiţii nocive şi periculoase (spor de toxicitate) de care am beneficiat în perioada 01.10.1986-30.01.1995. Au fost achitate cotele la CAS inclusiv cotele pentru pensia suplimentară, coform Legii 49/1992 ( aşa scrie angajatorul ca bază legală).Adeverinţa nu a fost lvalorificată de Casa de pensii pe motiv că ,,nu este precizat temeiul legal corect. Vă rog să mă ajutaţi cu precizarea temeiului legal
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:34, 25 Aprilie 2021
Pentru grupa de munca firma trebuie sa faca referire la Ordin MMPS nr. 50/ 1990 completat la 31.08.1994, anexa 1 poz. .... si la documentul intern (se anexeaza in copie) prin care ati fost nominalizata in grupa de munca. Se intocmeste adeverinat dupa modelul din anexa 14 la HG nr. 257/ 2011 cu modificarile si completarile ulterioare.
Grupă I-a este luată în calculul pensiei, adeverința cu sporul pt condiții nocive nu este luată în calcul, invocând că temeiul legal nu este corect
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Vedeti raspunsul primit aici
www.avocatnet.ro/forum/discu...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Respingere dosar pensionare ViorelApalaghiei ViorelApalaghiei Ma numesc Viorel si socrului meu de 62 ani care a cotizat la sistmul de pensii 45 ani si 1 luna. A fost incadrat mecanic auto conform Ord. 50/1991, adresa ... (vezi toată discuția)
Grupa a ii-a de muncă andreescugeorgeta andreescugeorgeta Ing.agronom, șef de fermă,1981-2015, pensionar acum fără gr. a II-a, conform Ord. 50/1990, pct.3,anexa 2, poz.182, alin. b , scrisoarea ... (vezi toată discuția)
Grupa ii dan sabotnicu dan sabotnicu am lucrat la GRANITUL ca sef CTC -LABORATOR si sef sectie iar casa de pensie nu recunoaste ac.functii la gr.II (vezi toată discuția)