avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 903 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dezmembrare si demolare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dezmembrare si demolare

Buna ziua!
Am cumparat, impreuna cu o alta persoana, o casa veche si terenul aferent acesteia. Casa are aproximativ 200 mp si terenul 600mp. Eu detin 1/2 si nu stiu daca se poate dezmembra terenul cu tot cu casa.
Casa este pozitionata exact pe mijlocul terenului si vrem sa impartim excat pe jumatate lotul de teren. Limita de proprietate sa treaca direct prin casa.
Eu vreau sa demolez casa cat mai repede dar celalalt proprietar vrea sa o demoleze peste 4 - 5 ani si a venit cu ideea sa dezmembram si sa imi demolez partea de casa care cade pe partea mea. Totodata mi-a promis ca va semna orice este necesar pentru demolare si dezmembrare.
Casa este aproape prabusita si nu este locuita dar este inca racordata la reteaua de energie electrica.
Exista o declaratie sau ceva util care sa ne ajute sa dezmembram direct prin casa? Se poate sa declaram la notar ca acea constructie este aproape prabusita si fiecare isi va ridica molozul de pe partea care ii revine in urma dezmembrarii?
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: MihailZC , utilizator 12:14, 2 Martie 2020
Aveti nevoie de un proiect de demolare si de autorizatie de demolare de la primarie.
Proiectul se poate intocmi numai pe intreaga casa, nu partial. Autorizatia se poate obtine doar pentru demolare integrala, nu partiala.
Nu cred ca notarul va accepta sa incheie vreun act asa cum propuneti dvs.
Puteti sa faceti un act de dezmembrare a terenului si de apartamentare a casei. Astfel, casa se imparte in doua apartamente/loturi iar terenul se imparte in trei loturi (al treilea lot este terenul de sub casa, care ramane in coproprietatea ambilor proprietari ai terenului). Avand in vedere ca dupa incheierea acestui act casa va figura ca doua unitati locative individuale, asta v-ar putea ajuta sa demolati numai o parte din constructie. Luati legatura cu un expert cadastral si, inainte de a intocmi documentatia de demembrare/apartamentare interesati-va la primarie daca aceasta ipoteza v-ar ajuta sau nu.
Dar se poate dezmembra o parte din teren?
Pot dezmembra aproximativ 60 mp din lotul descris mai sus?
Eu am un alt imobil alaturat si ma gandeam la varianta unei alipiri.

MihailZC a scris:

Puteti sa faceti un act de dezmembrare a terenului si de apartamentare a casei. Astfel, casa se imparte in doua apartamente/loturi iar terenul se imparte in trei loturi (al treilea lot este terenul de sub casa, care ramane in coproprietatea ambilor proprietari ai terenului). Avand in vedere ca dupa incheierea acestui act casa va figura ca doua unitati locative individuale, asta v-ar putea ajuta sa demolati numai o parte din constructie. Luati legatura cu un expert cadastral si, inainte de a intocmi documentatia de demembrare/apartamentare interesati-va la primarie daca aceasta ipoteza v-ar ajuta sau nu.

Puteti. Dar daca vreti sa alipiti, normal ar fi ca intre dezmembrare si alipire sa incheiati un contract de partaj prin care cei 60 mp va revin dvs, ca sa nu alipiti 60mp aflati in coproprietate cu restul terenului care va apartine exclusiv.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Drum acces, coproprietate wrunning wrunning Buna ziua! In vederea lotizarii utlerioare a unui teren, atat eu cat si vecinul lateral, interesat de acelasi lucru, am dori obtinerea unui drum de acces, cu ... (vezi toată discuția)
Alipirea unor terenuri dobrotaflorentina dobrotaflorentina am un teren mic de 106 mp si as vrea sa constriesc pe el o casuta. pentru a evita PUD ul care dureaza si costa mult as alege varianta alipirii cu vecinul ... (vezi toată discuția)
Vrem să ne reorganizăm loturile moștenite. ce să alegem, vânzare sau dezmembrare? vitalsmart vitalsmart Buna ziua! Va rog sa ma ajutati cu un sfat in urmatoarea situatie. In trecut am dezmembrat un teren pe care erau si constructii. Dezmebrarea s-a facut in ... (vezi toată discuția)