avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 491 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Imprumut
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Imprumut

Bună ziua am împrumutat unei persoane 1300 euro, am făcut un contract de împrumut în privat fără martori, am semnat doar eu și persoana în cauza, banii i.am virat în contul altei persoane, în cazul în care nu îmi restituie banii la termen exista posibilitatea sa ii mai recuperez?
Cel mai recent răspuns: Avocat Tabrea Alexandru , Avocat 15:54, 2 Martie 2020
Exista posiblitatea dar nu si certitudinea. Contractul de imprumut este considerat valabil incheiat sub semnatura privata, totusi, ar fi fost indicat sa il incheiat in forma autentica in fata unui notar public. Ati mentionat in contract ca respectiva suma de bani va fi virata in contul unei a treia persoane sau, macar, imprumutatul a declarat ca a primit acea suma de bani?
Inscrisurile de care faceti vorbire pot reprezenta inceput de dovada scrisa. Incercati sa apelati la ajutor de specialitate si vedeti ce se poate face.
Nu este declarata a 3 a persoana și nici faptul ca imprumutatul a primit banii
MihailZC a scris:

Exista posiblitatea dar nu si certitudinea. Contractul de imprumut este considerat valabil incheiat sub semnatura privata, totusi, ar fi fost indicat sa il incheiat in forma autentica in fata unui notar public. Ati mentionat in contract ca respectiva suma de bani va fi virata in contul unei a treia persoane sau, macar, imprumutatul a declarat ca a primit acea suma de bani?

Teoretic aveti sanse ,practic situația trebuie analizată cu un avocat pt a vedea exact cum.ati formulat "chitanță de mana",ce acte mai aveti etc.
Daca il autentificati la notar, devenea titlu executoriu si era simplu, insa si in situatia de fata aveti, teoretic, sanse mari, demersul necesar fiind o actiune in raspundere civila contractuala!
Ultima modificare: Luni, 2 Martie 2020
Avocat Tabrea Alexandru, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recuperare datorie dincamihaela dincamihaela Va rog sa ma ajutati cu un sfat: am imprumutat in decursul anul trecut o suma de bani unei cunostinte. Am intocmit la notariat o hartie prin care persoana ... (vezi toată discuția)
Contract de imprumut Iulia Alexandrescu Iulia Alexandrescu Ma confrunt cu urmatoarea situatie,acum ceva timp, am dat cu titlu de imprumut o suma de bani d-nei X, acord perfectat si autentificat in fata unui notar.Am sa ... (vezi toată discuția)
Cum imprumuti bani si sa ai siguranta ca ii vei primi inapoi? isa1987 isa1987 buna ziua, doresc sa imprumut pe cineva cu 1000euro dar nu stiu ce act trebuie sa fac la notariat ca sa imi primesc banii inapoi si ce conditii trebuie sa ... (vezi toată discuția)