Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Autorizatie transport regim inchiriere
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Autorizatie transport regim inchiriere

Sotul meu este PFA , face transport persoane cu autoturism propriu 8+1 locuri , fiind inchiriat de diverse agentii de turism.Dupa ce a facut recent curs de manager transport inchiriere si a obtinut certificat de calificare a vrut sa depuna actele necesarepentru autorizatrie transport persoane in regim de inchiriere. Dar a fost refuzat , motivul fiind ca legea actuala nu permite sa elibereze autorizatie pt PFA. Atunci toate PFA transportatori cu Van se desfiinteaza ? ARR trebuie sa faca publica treaba asta. Intrebare : Poate sa lucreze n continuare fara autorizatie de la ARR ? Sau ce poate face ca sa continue serviciile de transport prestate pana acum ?
Gasiti informatii utile aici: www.avocatnet.ro/articol_516...
Cele mai noi informatii le gasiti la Registrul comertului din judetul dvs. unde veti ajunge cel mai probabil pentru a deschide o firma (SRL, SA) daca doriti sa desfasurati respectiva activitate.
A lucra in continuare fara autorizatie ARR constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda contraventionala, iar in cazul producerii unui eveniment nedorit poate fi vorba de caz penal.
Multumesc , dar e vorba de altceva ! Nu transport alternativ ( acesta e pt masini de 5 locuri ) ci in regim de inchiriere.