avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 925 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Neplata daunei total economice
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Neplata daunei total economice

Buna ziua de circa 4 luni ma tot chinui sa recupereze o dauna total economică în urma unui accident auto .Am o întrebare pot da în judecata persoana care a produs accidentul pentru recuperarea daunei auto .
Cel mai recent răspuns: Mihiionutmihai , utilizator 06:45, 4 Martie 2020
auto care v-a lovit nu detinea o polita rca valabila? care este motivul pt care nu incasati dauna, de la cine ati solicitat-o??
Ultima modificare: Marți, 3 Martie 2020
Olga Tanasa, Consultant asigurari
Buna ziua ! In situatia in care cel vinovat de producerea accidentului avea o polita RCA valabila la momentul producerii accidentului , cel obligat la plata va fi asiguratorul. In ipoteza formularii unei cereri de chemare in judecata , cel vinovat va avea calitatea de intervenient in cauza si nu de parat .
Da deținea polița RCA dar în schimb avea polița la cei de la Euroins

auto care v-a lovit nu detinea o polita rca valabila? care este motivul pt care nu incasati dauna, de la cine ati solicitat-o??

Euroins este obligat sa plateasca. vinovatul are calitatea de intervenient fortat si nu este obligat sa plateasca dauna, tocmai aceste este rolul asigurarii doar ca unii asiguratori despagubesc greu si prost...
Va multumesc frumos!

Olga Tanasa a scris:

Euroins este obligat sa plateasca. vinovatul are calitatea de intervenient fortat si nu este obligat sa plateasca dauna, tocmai aceste este rolul asigurarii doar ca unii asiguratori despagubesc greu si prost...


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua in data de 10 iunie 2020 am fost vinovat de producerea ... david V david V BUNA ZIUA IN DATA DE 10 IUNIE 2020 AM FOST VINOVAT DE PRODUCEREA UNUI ACCIDENT RUTIER SOLDAT CU PAGUBE MATERIALE(mai exact am lovit 2 masini , am mers la ... (vezi toată discuția)
Accident auto catalintarcea catalintarcea Buna ziua. Acum 7 luni am facut un accident rutier in care am fost vinovat si am pledat ca atare la biroul de asigurari, cand am facut hartia de constatare ... (vezi toată discuția)
Chemare vinovat accident ca intervenient fortat Cattani Cattani Avem urmatoarea stuatie:Se produce un accident de circulatie fara victime din vina exclusiva a unui sofer.Soferul este asigurat la o societate de asigurari ... (vezi toată discuția)