avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1862 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CARE ESTE METODA LEGALA PT FIRMELE CARE NU SI PLATESC ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CARE ESTE METODA LEGALA PT FIRMELE CARE NU SI PLATESC ANGAJATII?

Buna ziua. Lucrez la o firma de 1 an. De 4 luni intarzie cu salariul ( este 10 dec si eu nu am luat inca salariul pt luna octombrie !!) #-o. De fiecare data raspunsul este acelasi: nu sunt bani, este criza. In schimb, firma nu are nici o problema in a face noi angajari...
Va rog sa-mi dati cateva sugestii.
Multumesc frumos.
Cel mai recent răspuns: ctynn , utilizator 15:34, 15 Ianuarie 2010
Instanta de judecata este cea care poate obliga angajatorul sa-si respecte obligatiile in plata salariilor.

Depuneti o contestatie la tribunalul de pe raza de domiciliul, sectia litigii de munca.
Este litigiu de munca, deci este scutit de taxe.
Procentul de reusita..... 100%

Succes
Daca ii dau in judecata pt neplata salarului, imi desfac contractul de munca sau ei sunt obligati sa ma lase sa lucrez in continuare ...?

Multumesc frumos.
POt face si desfacerea CIM pentru tot felul de motive. Si probabil ca o vor face fie fara comisie disciplinara (caz in care ii puteti da in judecata) fie vor face presiuni asupra dvs sa va dati demisia (ceea nu trebuie sa faceti),
daca vor, repectand procedura stabilita de codul muncii , va pot da afara. Insa se poate contesta in instanta si aceea decizie...
Deci daca decid sa ii dau in judecata e mai bine sa mi dau demisia imediat dupa aia.....!?!

Multumesc

Alte discuții în legătură

Demisie sub presiunea conducerii denaeira denaeira Mi sa cerut sa imi dau demisia din firma unde lucrez de 3 ani fara un motiv clar,recent s-a schimbat administratorul societatii. Eu nu am fost de acord pentru ... (vezi toată discuția)
Sefii fac o serie de abuzuri vanycerchez vanycerchez Lucrez sofer de noapte la[i] [EDITAT][/i].Programul este o seara de la 17:00 pina a doua zi la ora 07:oo. si a doua liber aproximativ 210 ore pe luna.Nu ... (vezi toată discuția)
Desfacere contract de munca iza2 iza2 lucrez de 4 ani intr-o agentie a unei societati.desi nu e reorganizare, mi se cere demisia , pe motiv ca sunt reduceri de personal. situatia de fapt este ca a ... (vezi toată discuția)