avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 191 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Procedura moștenirii cu părinții în viața
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Procedura moștenirii cu părinții în viața

Bună ziua!
Părinții a doi copii cu vârste cuprinse între 30 și 33 sunt în viață dar sunt divorțați de 20 de ani. În urma divorțului fiecare părinte a rămas cu un copil în îngrijire.
Tatăl a rămas cu apartamentul și un copil.
Celălalt copil, crescut de mamă, are drept la moștenire la acel apartament?
Poate tatăl sa treacă ca unic moștenitor doar un singur copil fără sa-l întrebe si pe cel crescut de mamă?
Menționez ca, copilul rămas în îngrijirea tatălui a plecat de acasă de 10 ani, nu a avut grija de tatăl sau, acesta fiind bolnav acum, și copilul vrea sa-i treacă apartamentul pe numele său.
Va mulțumesc!
Cata vreme parintii traiesc, nu exista MOSTENIRE. Pe timpul vietii pot sa faca ce doresc cu proprietatile lor.
Mulțumesc!

Corina89 a scris:

Cata vreme parintii traiesc, nu exista MOSTENIRE. Pe timpul vietii pot sa faca ce doresc cu proprietatile lor.

Stimata doamna,

Parintii pot dispune de bunurile lor dupa cum doresc, in timpul vietii.

Liberalitatile si donatiile pot fi contestate, in termen de 3 ani, de la data decesului, in vederea reintregirii rezervei succesorale.



CAPITOLUL IV
Rezerva succesorală, cotitatea disponibilă şi reducţiunea liberalităţilor excesive

SECŢIUNEA 1
Rezerva succesorală şi cotitatea disponibilă

Art. 1088

Întinderea rezervei succesorale

Rezerva succesorală a fiecărui moştenitor rezervatar este de jumătate din cota succesorală care, în absenţa liberalităţilor sau dezmoştenirilor, i s-ar fi cuvenit ca moştenitor legal.



Ultima modificare: Miercuri, 4 Martie 2020
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Rezerva succesorala, când intervine mary_c mary_c Bună seara Când intervine rezerva succesorala? Se aplica doar în cazul donației sau dezmoștenirii? (vezi toată discuția)
Cadastru pe cota parte Alexandra232013 Alexandra232013 Buna ziua, o sa explic cam despre ce este vorba si vreau sa stiu cam ce ar trebui sa fac de acum incolo. Parintii mei si-au separat impozitul pe casa, fiecare ... (vezi toată discuția)
Mostenire... lia19 lia19 Buna ziua..Bunica mea are mai multi nepoti.Pentru ca ceilalti:) sunt straini in ceea ce priveste situatia ei, mi a facut acum 10 ani contract de donatie cu ... (vezi toată discuția)