Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Procedura moștenirii cu părinții în viața
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Procedura moștenirii cu părinții în viața

Bună ziua!
Părinții a doi copii cu vârste cuprinse între 30 și 33 sunt în viață dar sunt divorțați de 20 de ani. În urma divorțului fiecare părinte a rămas cu un copil în îngrijire.
Tatăl a rămas cu apartamentul și un copil.
Celălalt copil, crescut de mamă, are drept la moștenire la acel apartament?
Poate tatăl sa treacă ca unic moștenitor doar un singur copil fără sa-l întrebe si pe cel crescut de mamă?
Menționez ca, copilul rămas în îngrijirea tatălui a plecat de acasă de 10 ani, nu a avut grija de tatăl sau, acesta fiind bolnav acum, și copilul vrea sa-i treacă apartamentul pe numele său.
Va mulțumesc!
Cata vreme parintii traiesc, nu exista MOSTENIRE. Pe timpul vietii pot sa faca ce doresc cu proprietatile lor.
Mulțumesc!

Corina89 a scris:

Cata vreme parintii traiesc, nu exista MOSTENIRE. Pe timpul vietii pot sa faca ce doresc cu proprietatile lor.

Stimata doamna,

Parintii pot dispune de bunurile lor dupa cum doresc, in timpul vietii.

Liberalitatile si donatiile pot fi contestate, in termen de 3 ani, de la data decesului, in vederea reintregirii rezervei succesorale.

CAPITOLUL IV
Rezerva succesorală, cotitatea disponibilă şi reducţiunea liberalităţilor excesive

SECŢIUNEA 1
Rezerva succesorală şi cotitatea disponibilă

Art. 1088

Întinderea rezervei succesorale

Rezerva succesorală a fiecărui moştenitor rezervatar este de jumătate din cota succesorală care, în absenţa liberalităţilor sau dezmoştenirilor, i s-ar fi cuvenit ca moştenitor legal.

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat