Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... legea 188/1999(r2)- functionari publici-incetarea ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

legea 188/1999(r2)- functionari publici-incetarea raportului de serviciu

Buna ziua!
Va rog sa ma lamuriti in urmatoarea problema:
- in baza Legii 329/2009 si a OAP 1730/2009, pensionarii cumularzi au obligatia de a-si exprima in scris optiunea intre suspendarea platii pensiei si incetarea actului de numire in functie.
Intrebarea mea este urmatoarea : cu ce litera din art. 97 al Legii 188/1999 (r2)se face decizia de incetare a raportului de serviciu?
Va multumesc!
Art.97 alin.1 lit.b din Legea nr.188/1999 - prin acordul partilor, consemnat in scris.
Aici as spune ca sunt doua situatii distincte:
- cand se opteaza in scris pentru incetarea raporturilor de serviciu, conf.art.18 ali.(2) din Legea nr.329/2009 - se poate considera "prin acordul partilor" si se aplica art.97 lit.b) din Legea nr.188/1999 (republicata in M.O. nr. 365 din 29 mai 2007);
- cand nu se exprima optiunea in termen (sau deloc!), conform Art.20 din Legea nr.329/2009 "Neindeplinirea obligatiei privind exprimarea optiunii in termenul prevazut la art. 18 si la art. 19 alin. (3) si (4) constituie cauza de incetare DE DREPT a raporturilor de munca stabilite in baza contractului individual de munca sau a actului de numire in functie, precum si a raporturilor de serviciu." si atunci ar fi vorba de art.97 lit.a), dar, si in Decizia de incetare a raporturilor de serviciu si la incheierea cartii de munca ar trebui sa se precizeze una din situatiile prevazute de art.98 alin.1, de la lit.a) la lit.h) cand (sau in care) raportul de munca inceteaza DE DREPT. Ori, "Neindeplinirea obligatiei privind exprimarea optiunii..." de la art. 20 din Legea nr.329/2009 nu se regaseste ca si cauza de incetare DE DREPT in art.98, asa cum nu se regaseste nici in Legea nr.53.2003 - Codul muncii la art.56 de la lit.a) la lit.k). De asemenea, pentru aplicarea cap.IV, in Legea nr.329/2009 nu este prevazuta expres nicio derogare de la Codul muncii, ca in alte situatii similare (vezi art.V din OUG nr.82/2007).#-o
Asa ca, fata de cea de-a doua situatie, rugam specialistii de pe acest forum sa ne dea o mana de ajutor cat mai urgent! Se poate?
opinie referitor la pensionarii cumularzi:
1. in situatie in care se depune declaratia din anexa 2
a/ ptr personal contractual - art 55 lit c din Codul muncii - incetare de drept ca urmare a vointei unilaterale a uneia din parti, in cazurile si in conditiile limitativ prevazute de lege + art. 18/2 din Legea 329/2009
b/ ptr functionarii publici - art 97 /a din Legea 188/1999 incetare de drept + art 18/2 din legea 329/2009 si art. 8 din Ordin 1730/2009
dupa parerea mea art 97/b nu este indicat deoarece pensionarul nu prea ...... este de acord sa plece....... mai mult vrea institutia, impinsa de lege
2 in situatia in care nu se depune declaratia 2
a/ ptr pers contractual - art 55 lit a din Codul muncii + art. 20/Legea 329
b/ func publ - art 97 lit a + art 20/legea 329
3. se incearca acordarea unui preaviz de 15 sau 30 zile, pe motiv ca treb sa fie timp ptr predare lucrari, etc dar sunt semnale, nescrise, din pacate, ca ITM-urile nu sunt de parere ca este legal acest preaviz
din disc cu colegi din diferite zone, am inteles ca a fost contactat si ANFP dar acesta tace, desi s-au facut si interventii scrise, de regula pe fax
4. daca persoana din compartimentul resurse umane este ......impiedicata sa inceapa procedura de incetare de drept a rap de munca/serv ptr pensionarii respectivi, este aparata de lege in cazul in care ea nu respecta dispozitia nescrisa a conducatorului si emite decizia, facandu-si de fapt atributia din fisa postului si ducand la indeplinire o dispozitie a legii ?
5. din comentariile de mai sus trag concluzia ca deocamdata nu s-au emis decizii si se mai astepata parcurgea celor 5 zile prevazute de legea 188 art 98 alin 2, adica termenul limita la care se vor emite deciziile este data de miercuri, 16 dec

~ Conținut șters la cerere ~