Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... demisie invocata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

demisie invocata

Sefa regionala mi-a cerut demisia motivand ca nu m-am adaptat
Lucrez de 1an si am tinut depozitul singur cat colegul a fost inconcediu 2 saptmani.Are dreptul sa ma dea afara daca nu semnez??Ce ma sfatuiti si ce e de fact?
Iulian toader, utilizator
1. Decizia de a demisiona reprezintă actul unilateral de voinţă al salariatului şi nu poate fi „impusă” de angajator. Cu alte cuvinte, angajatorul nu are niciun temei legal în a influenţa decizia salariatului privind încetarea contractului de muncă prin demisie. Dacă angajatorul doreşte încetarea raporturilor de muncă cu salariatului, acesta are la dispoziţie varianta concedierii, cu respectarea însă a dispozitiilor prevazute in Codul muncii.

2. Salariatul care a demisionat va putea să sesizeze instanţa judecătorească, solicitând anularea demisiei, în cazul în care pretinde că demisia a fost provocată de angajator sau poate sesiza Inspecțoratul Teritorial de Munca (ITM) de care aparține sediul social al firmei la care este angajat .

Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.