avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 501 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Demisie presedinte si renuntare la calitatea de membru ...
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Demisie presedinte si renuntare la calitatea de membru ONG

Bună dimineața,
doresc să știu care sunt pașii prin care președintele unui ONG renunțăla calitatea de președinte precum și cea de membru,
pe de o parte care sunt pașii în cadrul ongul-ui și pe de altă parte ce documente trebuie depuse ulterior la judecătorie,
Am întrebat la Judecatoria sectorului unde a fost înregistrat ong-ul și mi s-a spus să înaintez la următoarea AGA o cerere de demisie....
Cel mai recent răspuns: ZLOTACRISTINA , utilizator 12:07, 23 Aprilie 2020
Nu e nevoie sa așteptați AGA dvs depuneti demisia iar membrii care raman in asociație vor face demersuri pt numirea unui nou președinte,alegeri daca este o asociație cu mai mulți membrii etc.Printr-o hotărâre a AGA se va lua act de demisia dvs,se va desemna nouă conducere se vor modifica statutul și actul constitutiv daca e cazul.
Multumesc,
dar demisia unde o depun? le-o dau personal? la sediul social (care este la mine acasa :))?
Ar trebui formulata in atentia Consiliului Director si inmanata sau trimisa ( intr-o forma care se poate dovedi trimiterea si primirea) persoanei din Consiliul Director care in absenta presedintelui ar trebui sa ii tina locul ( conform prevederilor din Statut sau deciziilor Adunarii Generale sau Consiliului Director). La fel si declaratia de retragere din calitatea de membru al asociatiei. Important este sa afle ceilalti din Consiliul Director ca sa ia masurile necesare, inclusiv sa faca o predare=primire cu Dvs. pentru actele si bunurile asociatiei care ar fi la Dvs, sa decida mutarea sediului, sa le dati parole sau alte elemente daca e cazul pentru adrese de e-mail, date de card, sa schimbe specimenele de semnaturi la banca daca e cazul. Nu trebuie asteptata sedinta de AG, Judecatoria NU e abilitata sa dea consultanta juridica si nu e bine sa va bazati pe ce spun diversi functionari de pe acolo ca adesea nu spun corect si oricum judecatorul care va analiza dosarul e tinut numai de legislatie, nu de ce a spus cuiva cineva verbal pe acolo.....
da
multumesc foarte mult pt detalierea pasilor

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Renuntarea la calitatea de membru asociatie non profit ramonamarcu ramonamarcu Buna ziua! Sunt presedintele unei asociatii non-profit si as vrea sa stiu cum as putea sa renunt cu totul la a face parte din componenta asociatiei. (vezi toată discuția)
Intrarea unui nou asociat intr-un ong anaroxana_hela anaroxana_hela Buna ziua. Am si eu doua intrebari: 1.Ce pasi trebuie sa parcuragem pentru a adauga un nou membru in ONG? 2. Ce trebuie sa facem daca unul din membrii ... (vezi toată discuția)
Schimbare presedinte si consiliu director asociatie denmar denmar Salutare! Aceasta intrebare este pentru o asociatie oarecare si nu pentru o asociatie de proprietari. In cazul schimbarii presedintelui (si/sau a consiliului ... (vezi toată discuția)