avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1024 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua

Părinții mei vor sa imi vândă în acte apartamentul lor dar eu peste 5 luni ma căsătoresc și soțul are 2 copii din prima casatorie.Copii vor avea drepturi la acest apartament pe viitor?
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 09:06, 6 Martie 2020
Dacă veți deceda dvs prima, prin retransmitere, da.
Ce inseamna prin retransmitere.Este oare mai bine sa păstrez și numele de fata,ajuta cu ceva?


Ultima modificare: Vineri, 6 Martie 2020
gi-jane2, moderator
Nu are relevanță.
Imobilul va fi bunul propriu al dvs, dobândit anterior căsătoriei.
Cat veti fi în viață, în caz de divorț, nu va fi inclus la partaj.
Dacă decedați dvs prima, soțul va moșteni o cotă (Mai mare sau mai mica, în funcție de rudele dvs, cu care vine la mostenire).
Mai departe, cand va deceda si sotul, cota pe care acesta a mostenit-o de la dvs va fi dobândita de copiii lui.
Asta înseamnă retransmitere.
Este mai bine sa imi faca contractul părinții mei înainte de căsătorie sau nu are nici o legatura și se poate face și după căsătorie.

Ultima modificare: Vineri, 6 Martie 2020
gi-jane2, moderator
Dacă vreți neaparat vânzare (deși ca să fie valabilă, ar trebui să achitați un pret la modul efectiv), este bine sa încheiati contractul anterior căsătoriei. Astfel, imobilul va fi bunul propriu al dvs.
Dacă părinții va vand după ce va casatoriti, imobilul va fi bun comun cu soțul, iar în caz de divorț, îl veți include la partaj.

Alte discuții în legătură

Drepturi proprietate imobil obtinut inainte de casatorie ionutmcinjau ionutmcinjau Buna seara. Sunt tanar, am 23 ani, recent am achizitionat un apartament pe numele meu cu surse provenite astfel ( 80% donatie parinti + 20% surse proprii-job). ... (vezi toată discuția)
Lamurire sorinela_br sorinela_br Buna ziua, imi cer scuze daca nu am incadrat corect intrebarea in categoria forumului, sunt noua pe aici. Sa trec direct la subiect: - o familie ... (vezi toată discuția)
Mostenire 6688 6688 Am devenit proprietara pe moștenirea de la tatăl meu, întrebarea mea e, sant căsătorită soțul meu are 2 copii din prima căsătorie el și copii lui au ... (vezi toată discuția)