Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

Buna ziua, Mama mea a mostenit de la tatal ei niste terenuri agricole. Acestea au fost mostenite in timp ce era casatorita cu tatal meu. Acum tatal meu a decedat. Este nevoie sa facem succesiunea dupa decesul tatalui meu pentru acele terenuri, in conditiile in care terenurile sunt pe numele mamei mele?
Multumesc
nU. Se face suucesiunea doar pentru bunurile obtinute de catre tata in timpul vietii. Mostenirea mamei este doar a mamei.
Buna ziua,
Nu, sunt bunurile proprii ale mamei.
Puteti face succesiunea daca exista bunuri comune ale memei si tatalui dvs. sau doar bunuri ale tatalui ( mostenire...)
Bunurile sunt doar ale mamei. Avand in vedere ca la decesul mamei ea era casatorita, din aceste bunuri, cota de 1/4 a fost mostenita de tata iar restul de 3/4 de catre copiii. Deci, pentru a mosteni de la tata cota pe care el a mostenit-o de la mama, da, este nevoie sa dezbateti succesiunea si dupa tata.