avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 545 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Zile de concediu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Zile de concediu

Buna ziua,
Intrebarea mea este daca fac cerere de concediu si se aproba de angajator este legal ca aceasta zi sa fie "transformata" in zi de recuperare. Mai precis daca intr-o luna imi iau o zi de concediu dar lucrez si o sambata suplimentara (dubla ) ziua mea de concediu trebuie sa o recuperez?Specific ca fac cerere de concediu care se aproba in sistem dar si semnez lista orelor suplimentare!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:50, 6 Martie 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Ziua de CO nu se recupereaza.
Va multumesc pentru raspuns!
V-as ruga ,dacă doriți ,să îmi spuneți o lege sau un fragment din aceasta dacă se poate care face referire ...
Ultima modificare: Vineri, 6 Martie 2020
Costin85, utilizator
Text de lege expres pentru asa ceva nu exista , insa vedeti daca va ajuta sa intelegeti acest link
www.avocatnet.ro/articol_501...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu, ore suplimentare omiduta7477 omiduta7477 Buna ziua, v-as ruga sa-mi oferiti putin ajutor in urmatoarea problema: daca am efectuat ore suplimentare si in perioada pana cand ar trebui sa le efectuez (60 ... (vezi toată discuția)
Revenirea din concediul de odihna ? superbus superbus Buna ziua. Am o inntrebare legata de revenirea din CO. Concret : am aprobat CO in perioada 15-29.08.2008 (inclusiv) 29.08.2008 este intr-o zi de vineri. As ... (vezi toată discuția)
Concediu 12/24 silvia99 silvia99 in cazul unui angajat ce lucreaza 12/24, daca acesta isi ia 1 zi de sambata libera (respectiv de joi pana luni nu lucreaza), cum anume se va socoti ... (vezi toată discuția)