Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Zile de concediu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Zile de concediu

Buna ziua,
Intrebarea mea este daca fac cerere de concediu si se aproba de angajator este legal ca aceasta zi sa fie "transformata" in zi de recuperare. Mai precis daca intr-o luna imi iau o zi de concediu dar lucrez si o sambata suplimentara (dubla ) ziua mea de concediu trebuie sa o recuperez?Specific ca fac cerere de concediu care se aproba in sistem dar si semnez lista orelor suplimentare!
Ziua de CO nu se recupereaza.
Va multumesc pentru raspuns!
V-as ruga ,dacă doriți ,să îmi spuneți o lege sau un fragment din aceasta dacă se poate care face referire ...
Costin85, utilizator
Text de lege expres pentru asa ceva nu exista , insa vedeti daca va ajuta sa intelegeti acest link
www.avocatnet.ro/articol_501...