avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 848 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Inchidere boxa subteran
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Inchidere boxa subteran

Buna ziua.
Exista un imobil cu parcare subterana a 24 de locuri, ale mele 2 locuri fiind retrase, si imprejmuite cu ziduri de beton, in 3 parti, laterale stanga dreapta si spate,facute de constructor
Fiind in subteran, am dreptul de a pune o poarta de garaj in fata celor 2 parcari,care se pliaza la deschidere pe tavan,poarta ce nu inchide accesul altor proprietari la accesul in alte spatii comune, si nu blochez tevi,sau conducte, nici nu se schimba fatada imobilului, fiind vorba de subteran.
Nu am gasit nicaieri o lege exacta in acest sens.
Va multumesc pentru un eventual ajutor
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 01:41, 9 Martie 2020
Nu mentyionati daca cele 2 locuri de parcare de care amintiti sunt nominalizate si actul dvs. de proprietate le mentioneza in pozitia respectiva.
Daca Da, cred ca puteti sa le inchideti cu avizul proprietarului parcarii subterane.
Se pune in discutie - de ce nu le-a inchis constructorul daca prin actul de proprietate locurile de parcare cumparate sunt nominalizate.
Sunt nominalizate pe apartament, sunt platite de mine,sunt ale mele.
Vreau sa le.inchid sa am.bicicletele,cartofii si zacusca la siguranta
Ultima modificare: Duminică, 8 Martie 2020
Robertcj, utilizator
Subsolul este parte comuna condominiu
Conform disp L nr 196/2018 proprietarii nu au dreptul sa schimbe aspectul si destinatia partii comune fara acordul vecinilor si al asociatiei de proprietari
Tocmai ca NU este comun, sun 2 locuri retrase intr un colt cu zid in 3 parti, doar eu am dreptul acolo.
Spatiul comun e calea de rulare din subteran.
Prin montarea unei usi NU se schimba fatada imobilului ca in cazul balcoanelor,dar nu ses chimba nici destinatia parcarii,fiind masina parcata inauntru

ynocentta a scris:

Subsolul este parte comuna condominiu
Conform disp L nr 196/2018 proprietarii nu au dreptul sa schimbe aspectul si destinatia partii comune fara acordul vecinilor si al asociatiei de proprietari

Locurile de parcare sunt vandute ,numerotate si nominalizate pe apartament,inscrise si in contractul de vanzare cumparare.
Parte comuna a ramas doar caile de acces auto

Robertcj a scris:

Tocmai ca NU este comun, sun 2 locuri retrase intr un colt cu zid in 3 parti, doar eu am dreptul acolo.
Spatiul comun e calea de rulare din subteran.
Prin montarea unei usi NU se schimba fatada imobilului ca in cazul balcoanelor,dar nu ses chimba nici destinatia parcarii,fiind masina parcata inauntru

ynocentta a scris:

Subsolul este parte comuna condominiu
Conform disp L nr 196/2018 proprietarii nu au dreptul sa schimbe aspectul si destinatia partii comune fara acordul vecinilor si al asociatiei de proprietari



Alte discuții în legătură

Spațiul de parcări din subsolul blocului e doar pentru o parte din locatari. cine va suporta cheltuielile pentru această suprafață utilă? okdaniok okdaniok Buna ziua. O intrebare, care pentru unii poate insemna o banalitate iar pt altii este o dilema. Voi expune simplu urmatorul caz, in care imobilul este nou ... (vezi toată discuția)
Acord de asociere SethBV SethBV Buna ziua, Locuiesc intr-un ansamblu rezidential nou, format din 4 blocuri. La subsol, sub toate cele 4 blocuri este o parcare subterana. Fiecare bloc are ... (vezi toată discuția)
Blocare acces spatiu comun subteran crvtec2 crvtec2 Buna ziua, asociatia de proprietari monteaza usa garaj subteran cu sms pentru care platesc si cei fara loc de parcare. Accesul auto in subteran este ... (vezi toată discuția)