avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2000 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Proces, dezbatere mostenire, anulare certificat ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Proces, dezbatere mostenire, anulare certificat moștenitor

Bună seara.
Ma găsesc în postura de pârât, într-un proces deschis de verii mei, deoarece mama lor nu a doar menționată in certificat /chemată la succesiune (fiind decedata la momentul succesiunii). Se presupune ca tatăl meu împreună cu ceilalți frați prezenți la succesiune, s-au declarat străini de succesiune prin neacceptare cf art 700 din cod civil(succesiune dezbătută după tatăl tatălui meu în 1996).
Cum pot verifica dacă tatăl meu a dat o declarație de renunțare la succesiune?
Verificarile trebuiau facute de reclamanti dar daca sunt nauci sau nu au avocati competenti merg pe o deruta care va duce la ceva imprevizibil chiar si pentru ei ca nu stiu de capul lor.
Va verifica instanta.
Urmează sa fac întâmpinarea. Pot cere verificarea acestui aspect în document?

Sau pot verifica eu in vreun fel dacă există acea declarație?
Ultima modificare: Duminică, 8 Martie 2020
mary_c, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Puteti solicita notarului care a dezbatut succesiunea sa va puna la dispozitie dosarul, sau poate instanta sa ceara, dar, doar in contextul in care aceste baze de date din dosar mai exista. La Camera notarilor nu exista decat certificatele de mostenitor. Mai exista daca notarii au predat arhiva la data retragerii din activitate, sau au preluat-o un alt notar. se mai poate ceva.
Din cunoștințele pe care le am, notarul respectiv și-a încheiat activitatea. Însă biroul à fost preluat de copii dânsului. Să înțeleg că ar fi șanse ca în baza dosarului existent pe rol, să pot depune o cerere pentru a mi se pune la dispoziție declarația de renunțare la moștenire à tatălui meu?

Alexandrina Mihai a scris:

Puteti solicita notarului care a dezbatut succesiunea sa va puna la dispozitie dosarul, sau poate instanta sa ceara, dar, doar in contextul in care aceste baze de date din dosar mai exista. La Camera notarilor nu exista decat certificatele de mostenitor. Mai exista daca notarii au predat arhiva la data retragerii din activitate, sau au preluat-o un alt notar. se mai poate ceva.

2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Instanta de judecata poate emite o adresa , prin care sa solicite declaratia de renuntare la succesiune.

Alte discuții în legătură

Vizualizare dosar succesiune rrazvann rrazvann Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu cateva sfaturi referitoare la urmatoarea speta: Am intrat in posesia unui certificat de mostenitor(tatal decedat) pe care ... (vezi toată discuția)
RenunȚare moȘtenire soția s-a ”trezit” cu o moștenire ... km km RENUNȚARE MOȘTENIRE Soția s-a ”trezit” cu o moștenire (casă bătrânească și terenuri, multe fără valoare prin niște ”bolovănișuri”) de pe ... (vezi toată discuția)
Contestare succesiune buna ziua, sora tatalui a renuntat la succesiune ... Daria B. Daria B. Contestare succesiune Buna ziua, Sora tatalui a renuntat la succesiune in favoarea tatalui meu. Fiul ei are acum pretentii la pamanturi. Masa ... (vezi toată discuția)