Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Proces, dezbatere mostenire, anulare certificat ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Proces, dezbatere mostenire, anulare certificat moștenitor

Bună seara.
Ma găsesc în postura de pârât, într-un proces deschis de verii mei, deoarece mama lor nu a doar menționată in certificat /chemată la succesiune (fiind decedata la momentul succesiunii). Se presupune ca tatăl meu împreună cu ceilalți frați prezenți la succesiune, s-au declarat străini de succesiune prin neacceptare cf art 700 din cod civil(succesiune dezbătută după tatăl tatălui meu în 1996).
Cum pot verifica dacă tatăl meu a dat o declarație de renunțare la succesiune?
Buna ziua,

Instanta, la cererea dvs. facuta prin intampinare sau prin note de sedinte (in situatia in care ati depus deja intampinarea), va emite o adresa catre notariatul care detine dosarul succesoral prin care va solicita informatii cu privire la declaratia de renuntare la succesiune.

Totodata, in calitate de mostenitor aveti dreptul sa solicitati personal biroului notarial
aceste informatii.
Avocat Ciurea Cristina, utilizator