avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 854 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cum poate să dovedească vechimea în muncă ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cum poate să dovedească vechimea în muncă ?

Bună seara !

Vă prezint următoarea situație:
- sora mea cea mai mare urmează să iasă la pensie.
Ea va trebui să meargă la Casa de pensii ca să depună Dosarul de pensie.
Cartea de muncă nu i-a fost scanată .
A înțeles că în urmă cu câțiva ani trebuia să i se scaneze Cartea de muncă, iar scanarea să îi fie folosită când iese la pensie.
Cei de la Casa de pensii nu au știut ce să îi spună când sora mea le-a spus că nu i-a fost scanată Cartea de muncă.

În perioada când se scanau Cărțile de muncă, sora mea nu lucra, stătea acasă, iar Cartea de muncă nu i-a fost scanată. Nu a știut că se scanau Cărțile de muncă. Ea mi-a spus că nu i-a spus nimeni că se scanau Cărțile de muncă.

Vă rugăm să ne ajutați cu un răspuns:
- cum va putea dovedi vechimea în muncă ?
Cu Cartea de muncă ?
pentru că Adeverință de muncă nu are de unde să obțină.
Fabrica unde lucra a dat faliment de mult, de când nu a mai lucrat sora mea, iar arhiva nu mai există. A căutat acum 4 luni arhiva fabricii pe la lichidatori și i s-a răspuns că nu mai există arhiva, că este dispărută sau i s-a dat foc.




Cel mai recent răspuns: oanaportar , utilizator 10:33, 9 Martie 2020
Vechimea in munca stabilita pana la data de 31 decembrie 2010 se probeaza cu carnetul de munca .

Dupa data abrogarii Decretului nr. 92/1976 privind carnetul de munca, cu modificarile ulterioare, vechimea in munca se probeaza cu adeverinte de vechime

Scanarea/nescanarea carnetelor de munca nu are niciun efect asupra vechimi in munca.
Vă mulțumim frumos pentru ajutor !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recuperare carte de munca Any12 Any12 Buna seara, am fost angajata la o firma cu sediul in Bucuresti eu sunt din Galati. Intrebarea mea este, cum as putea intra in posesia cartii de munca care se ... (vezi toată discuția)
Obtinere documente vechime Ion Artene Ion Artene Buna Ziua. Pentru completarea dosarului de pensionare o persoana trebuie sa prezinte la Casa de pensii alaturi de cartea de munca si adeverinte de la locurile ... (vezi toată discuția)
Adeverinte vechime dupa 01.01.2011-pot obtine o adeverinta de la casa de pensii cu intreaga vechime din 2011 pana in prezent? Utilizatoarea Utilizatoarea Pentru dovada vechimii in munca dupa perioada de 01.01.2011, ma pot duce la Casa de Pensii sa solicit o adeverinta cu stagiul complet de cotizare din 2011 pana ... (vezi toată discuția)