Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cum poate să dovedească vechimea în muncă ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cum poate să dovedească vechimea în muncă ?

Bună seara !

Vă prezint următoarea situație:
- sora mea cea mai mare urmează să iasă la pensie.
Ea va trebui să meargă la Casa de pensii ca să depună Dosarul de pensie.
Cartea de muncă nu i-a fost scanată .
A înțeles că în urmă cu câțiva ani trebuia să i se scaneze Cartea de muncă, iar scanarea să îi fie folosită când iese la pensie.
Cei de la Casa de pensii nu au știut ce să îi spună când sora mea le-a spus că nu i-a fost scanată Cartea de muncă.

În perioada când se scanau Cărțile de muncă, sora mea nu lucra, stătea acasă, iar Cartea de muncă nu i-a fost scanată. Nu a știut că se scanau Cărțile de muncă. Ea mi-a spus că nu i-a spus nimeni că se scanau Cărțile de muncă.

Vă rugăm să ne ajutați cu un răspuns:
- cum va putea dovedi vechimea în muncă ?
Cu Cartea de muncă ?
pentru că Adeverință de muncă nu are de unde să obțină.
Fabrica unde lucra a dat faliment de mult, de când nu a mai lucrat sora mea, iar arhiva nu mai există. A căutat acum 4 luni arhiva fabricii pe la lichidatori și i s-a răspuns că nu mai există arhiva, că este dispărută sau i s-a dat foc.

Vechimea in munca stabilita pana la data de 31 decembrie 2010 se probeaza cu carnetul de munca .

Dupa data abrogarii Decretului nr. 92/1976 privind carnetul de munca, cu modificarile ulterioare, vechimea in munca se probeaza cu adeverinte de vechime

Scanarea/nescanarea carnetelor de munca nu are niciun efect asupra vechimi in munca.
Vă mulțumim frumos pentru ajutor !