Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Stalpisori spatiu comun asocoatie de proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Stalpisori spatiu comun asocoatie de proprietari

Buna ziua.
Va rog sa ma ajutati ,on cazul in care locatarii unui condominiu amplaseaze stalpisori metalici pe o alee privata ce trece pe langa condominiu,daca pentru acesti stalpisori metalici este necesar autorizatie de constructie, amplasare, sau orice fel de autorizatie de la urbanism.
Iar in cazul avarierii unei masini din cauza acestora ,cine este tras la raspundere, cel care le a amplasat, sau toata asociatia de locatari
1- Conform disp L nr 196./2018 nu mai exista asociatii de locatari care ar fi trebuit sa se transforme in asociatii de proprietari
2-Daca aleea are statut privat asociatia de proprietari nu poate instala stalpisori metalici fara acordul proprietarului terenului
3-Daca terenul are statut privat utilizarea acestuia in scopul parcarii de vehicule trebuie sa beneficieze de acord de la primaria teritoriala
Daca beneficiarul spatiului cu destinatia de parcare vehicule este pe teren privat raspunde asociatia de proprietari in conditiile legii
Responsabilitatea pentru eventuale daune,prejudicii in spatiul cu destinatia de parcare revine aceluia care a facut manevra care a generat prejudiciul material
Sunt in partea carosabila sau pe trotuar tocmai ca masinile sa nu circule sau sa parcheze pe trotuar?
Si pe carosabil, si pe trotuar

mitabiciclista a scris:

Sunt in partea carosabila sau pe trotuar tocmai ca masinile sa nu circule sau sa parcheze pe trotuar?