Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Stabilirea pensiei pentru limita de varsta conform ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Stabilirea pensiei pentru limita de varsta conform Deciziei CCR nr. 702/31.10.2019

Sunt beneficiarul indemnizatiei primită în baza legii nr.8/2006 si pensionar de invaliditate, iar in luna iunie indeplinesc conditiile de varsta legala si stagiu complet de cotizare si vreau sa stiu daca odata cu stabilirea pensiei pentru limita de varsta ,ca inscriere initiala la pensie conform deciziei CCR 702/2019, mi se stabileste si indemnizatia conform art.1 alin.2 coroborat cu art.9 din legea nr.8/2006, având în vedere că pensia de invaliditate la care se raportează in prezent indemnizatia nu va mai exista odata cu intrarea în vigoare a pensiei pentru limita de varsta, iar cuantumul indemnizatiei ar urma să se modifice ori de câte ori se va modifica pensia pentru limita de varsta in vigoare ca urmare a modificării punctului de pensie ?
Interpretati gresit, tocmai asta este problema, conform deciziei CCR, stabilirea pensiei pentru limita de varsta reprezinta inscrierea initiala la pensie pentru toți beneficiarii pensiilor de invaliditate, prin aplicarea pentru prima data a conditiilor de varsta legala si stagiu complet de cotizare prevazute de legea 263/2010, iar in cuprinsul deciziei CCR 702/2019 nu scrie nicăieri ca doar beneficiarii pensiilor de invaliditate care s-au pensionat pe legea 19/2000 intra sub incidenta acestei decizii, ci toți pensionarii de invaliditate care indeplinesc condițiile enunțate mai sus si nu are legatura cu dezbaterea de care vorbiti pentru ca aceasta e o dezbatere nu o decizie, iar indicele de corectie prevăzut pentru anul 2020, se va aplica punctajului mediu anual rezultat din calcul la stabilirea pensiei pentru limita de varsta, luandu-se in considerare si cuantumul pensiei de invaliditate, ca perioada asimilata. Ma bucur ca pe acest forum mai avem si contradicții în idei.

Carp Mircea a scris:

Intelegeti ce doriti/vreti, doar este problema d-voastra.
Din dezbaterea care a condus la emiterea Decizie nr.702:

25. Dispozitiile art. 170 alin. (3) din Legea nr. 263/2010 prevad ca aplicarea indicelui de corectie se face o singura data, "la inscrierea initiala la pensie", subliniinduse faptul ca acest beneficiu nu se poate acorda de mai multe ori, in mod cumulat. Astfel, persoanele care s-au pensionat anticipat, anticipat partial sau au obtinut o pensie de invaliditate in temeiul Legii nr. 263/2010, beneficiind de dispozitiile art. 170 din acestact normativ, nu pot solicita aplicarea inca o data a indicelui de corectie cu
prilejul stabilirii pensiei pentru limita de varsta, atunci cand indeplinesc conditiile legale pentru acordarea acesteia.

Precizarile CNPP:

[ link extern ]

Peapangel, utilizator
Eu repet pentru ultima oara:
-Daca v-ati deschis drepturile pe legea 263/2010, ati beneficiat de un indice de corectie la deschiderea drepturilor.
Din acest motiv nu vi se poate aplica a doua oara un alt indice de corectie.
Cei care si-au deschis drepturile pe lege 19/2000 nu au beneficiat de acest indice de corectie,
La acestia face trimitere Decizia nr.702.
Se intelege din prevederile de mai jos:
Astfel, persoanele care s-au pensionat anticipat, anticipat partial sau au obtinut o pensie de invaliditate in temeiul Legii nr. 263/2010, beneficiind de dispozitiile art. 170 din acest act normativ, nu pot solicita aplicarea inca o data a indicelui de corectie cu
prilejul stabilirii pensiei pentru limita de varsta, atunci cand indeplinesc conditiile legale pentru acordarea acesteia.

Carp Mircea, utilizator
Pentru edificare, va rog sa cititi si punctul 34 din motivarea deciziei CCR 702/2019, acolo veti gasi exact ce v-am spus anterior. Cei care au iesit la pensie de invaliditate pe legea 19/2000 nu au beneficiat de indicele de corectie, dar au avut stagiul complet de cotizație mai mic decât cel prevăzut în legea 263/2010, iar Curtea a venit cu această decizie sa poata beneficia si ei de inscrierea initiala la pensie cand îndeplinesc condițiile legale de pensie pentru limita de varsta si sa li se aplice si lor indicele prevazut in anul respectiv. Mai spuneti ca la deschidera pensiei de invaliditate am beneficiat de indicele de corectie, dar pensia de invaliditate nu era inscriere initiala la pensie, ci o pensie care s-a acordat din motive medicale, singura care se considera inscriere initiala la pensie este pensia pentru limita de varsta pentru toți beneficiarii pensiilor de invaliditate, asa cum prevede si decizia CCR. Acum inchei aceasta discutie cu dvs. fiind pentru ultima oara cand mai postez.

Carp Mircea a scris:

Intelegeti ce doriti/vreti, doar este problema d-voastra.
Din dezbaterea care a condus la emiterea Decizie nr.702:

25. Dispozitiile art. 170 alin. (3) din Legea nr. 263/2010 prevad ca aplicarea indicelui de corectie se face o singura data, "la inscrierea initiala la pensie", subliniinduse faptul ca acest beneficiu nu se poate acorda de mai multe ori, in mod cumulat. Astfel, persoanele care s-au pensionat anticipat, anticipat partial sau au obtinut o pensie de invaliditate in temeiul Legii nr. 263/2010, beneficiind de dispozitiile art. 170 din acestact normativ, nu pot solicita aplicarea inca o data a indicelui de corectie cu
prilejul stabilirii pensiei pentru limita de varsta, atunci cand indeplinesc conditiile legale pentru acordarea acesteia.

Precizarile CNPP:

[ link extern ]

Peapangel, utilizator
Eu mi-am sustinut punctul de vedere/interpretare.
Daca deschiderea drepturilor la pensie de invaliditate s-a facut pe legea 263/2010, atunci nu intrati in aceasta recalculare.
Nu vi se va aplica alt indice de corectie.
D-voastra nu aveti decat sa asteptati recalcularea.
Este si ramane problema d-voastra.
L-am consultat pe d-l Zegrean si mi-a spus ca Decizia 702/2019 se aplica si pensiilor de invaliditate obtinute in baza legii nr.3/1977 este corect?