Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Membru in asociatie apolitica, dar in acelasi timp ...
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Membru in asociatie apolitica, dar in acelasi timp membru in asociatie politica pentru tineri

Sa zicem persoana X este membra in Asociatia non-profit, non-guvernamentala si apolitca Y, dar se zvoneste ca, in acelasi timp, este membra in asociatie politica pentru tineri Z.

Regulamentul de Ordine Interioara specifica faptul ca membrii au obligatia "De a nu fi membru în altă organizație care poate intra în conflict de interese cu scopul şi obiectivele Asociației"

In statutul Asociatie se specifica ca asociatie este apolitica.

Intrebarea mea este: Se poate face rost de o dovada ca X face parte din aceasta asociatie politica pentru tineri prin mijloace legale?
dreptul de asociere in partide politice la fel ca dreptul de asociare in organizatii non-profit este un drept constitutional si o restrangere a lui ar trebui sa fie cu caracter de exceptie si foarte temeinic justificata. Cea mai mare parte din ONG-uri sunt "apolitice" ( mari riguros spus sunt nepartizare poltic) dar asta nu inseamna ca membrii lor nu pot fi membri in organizatii politice si activa si acolo, cat timp nu se manifesta politic in activitatea din ONG-ul nepartizan politic. Poate daca activitatea ONG-ului e in ceva domeniu sensibil ex. monitorizare alegeri, anticoruptie, educatie civica pe teme electorale sau alte asemenea, unde poate fi suspectat si atacat ca nu ar fi de fapt echidistant politic ci mascat actioneaza partizan, ar putea pune conditia ca persoanele din conducere si eventual cooordonatori de proiect sau alte persoane-cheie sa nu fie membri in organizatii politice. De obicei este suficient sa prevezi ca persoanele din conducerea ONG-ului sau nu aiba functie de conducere intr-o organizatie politica. Simpli membri ar trebui sa poata fi si in organizatia nepartizana politic daca domeniul ei de activitate e prin natura lui departe de politica, si daca sunt doar un membru de rand al organizatiei politice si nu au functii de conducere sau reprezentare in ONG ( ex. purtator de cuvant, ofiter de presa etc.) nu ar trebui sa fie problema, Nu cred ca exista vreo cale de a verifica oficial daca un membru al unei asociatii sau persoana din Consiliul Director al unei asociatii sau fundatii este sau nu membru al unei organizatii politice, altfel decat sa ii cereti sa declare pe proprie raspundere sau sa urmariti ce informatii a publicat acea organizatie politica..... si, cu exceptiile mentionate, nici nu cred ca e legitim....