Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Apartenenta politica membrii asociatie
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Apartenenta politica membrii asociatie

Buna, am o nelamurire vis-a-vis de statutul unei asociatii.

In cazul infiintarii unei asociatii care se doreste a fi total apolitica si independenta politic, se poate mentiona in statut ca membrii asociatiei nu pot face parte din nici un partid politic sau miscare politica ?

Am mai vazut un statut al unei asociatii in care era prevazut un asemenea articol, asadar presupun ca e perfect legal dar am nevoie si de alte pareri.

Multumesc anticipat !
daniel05, utilizator
In principiu esti liber sa prevezi o asemenea conditie de inscriere in asociatie... de regula insa caracterul apolitic / nepartizan nu e compromis si nici imaginea publica nu e afectata in acest sens daca persoanele din conducerea ONG-ului sunt membri in diferite partide, sau chiar in acelasi, daca nu au functii de conducere si se abtin de la manifestari publice partizane in general sau macar de la cele in care sunt perceputi in postura de ONGist. Cat despre membrii simpli, de regula nu ar trebui sa fie o problema. In functie de scopul sau obiectivul special al organizatiei sau al unui anumti proiect, ar putea fi insa recomandabil sau chair necesar ca toti membrii conducerii si chair toti membrii asociatiei sa fie apolitici.... Restrictia ar fi de dorit sa aiba o justficare obiectiva, prin prisma scopulu si obiectivelor organizatiei...