Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentară din indemnizație crestere copil
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentară din indemnizație crestere copil

Buna ziua! Plătesc pensie alimentara pentru un copil dintr-o relație anterioară. Aceasta mi-a fost stabilită acum 7 ani din salariul minim pe economie. Acum mă aflu în concediu de crestere a copilului pentru al treilea copil, si a fost solicitată în instanță majorarea pensiei alimentare in functie de veniturile mele. Fiind in ccc mi se va calcula in functie de acesta sau din nou din cuantumul salariului minim le economie? Va multumesc frumos!
Nu putem ghici ce decizie va lua judecătorul. Se poate face raportarea la indemnizația pe care o primiți pentru copil. Dar indemnizația aceasta nu poate fi executată silit, așa că dacă nu vă conformați deciziei instanței, riscați să vă execute silit pe alte bunuri mobile și imobile.

Depinde de judecător, se poate întâmpla să vă raporteze și la salariul minim care este în cuantum de 2.230 lei BRUT.
Dapix, utilizator
Multumesc! Dar in mod legal trebuie sa se raporteze la salariul minim sau la indemnizație?
Trebuie să depun undeva înștiințare cum ca sunt in concediu ?

gi-jane2, moderator
Legea spune că stabilirea pensiei de întreținere se dispune printr-un procent din venitul lunar NET al părintelui nerezident.

Art. 529 Cod procedură civilă - Cuantumul întreţinerii:

(1) Întreţinerea este datorată potrivit cu nevoia celui care o cere şi cu mijloacele celui care urmează a o plăti.

(2) Când întreţinerea este datorată de părinte, ea se stabileşte până la o pătrime din venitul său lunar net pentru un copil, o treime pentru 2 copii şi o jumătate pentru 3 sau mai mulţi copii.

(3) Cuantumul întreţinerii datorate copiilor, împreună cu întreţinerea datorată altor persoane, potrivit legii, nu poate depăşi jumătate din venitul net lunar al celui obligat.
Dapix, utilizator
Am mai citit undeva pe forum ca nu este legal sa se raporteze la indemnizație, deoarece aceasta este dreptul exclusiv al celui de-al treilea copil, si nu al fratilor sai.

- editat- nu mai citati inutil mesaje anterioare, apasati pe raspunde!
gi-jane2, moderator
Instanța va decide în interesul superior al copilului un procent de până la 25% din venitul net lunar.

Indemnizația de creștere copil are destinație specială, dar nu-i un venit exclusiv pentru copil, ci din acest venit trăiește și mama copilului, și ceilalți frați.