Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Fond reparatii intretinere
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Fond reparatii intretinere

Buna ziua, daca lunar achitam la intretinere o suma de 20 lei pt fond reparatii, va rog spuneti-mi, desfundarea unei tevi de pe una din coloane nu se scade din aceste sume? Administratora a cerut suplimentar o suma pt această reparatie pe motiv ca nu pot fi folositi banii din fondul de reparatii pt desfundarea unei coloane care a refulat la noi la parter.
Banii din fondul de reparații este folosit în scopul prevăzut - și pentru desfundarea instalației respective - și trebuie completată suma plătită de către proprietari (prețul plătit + suma lunară care trebuie plătită pentru constituirea fondului respectiv, până la suma convenită prin Hotărârea Adunării Generale a Asociației de Proprietari).
Va multumesc frumos

jurist2020 a scris:

Banii din fondul de reparații este folosit în scopul prevăzut - și pentru desfundarea instalației respective - și trebuie completată suma plătită de către proprietari (prețul plătit + suma lunară care trebuie plătită pentru constituirea fondului respectiv, până la suma convenită prin Hotărârea Adunării Generale a Asociației de Proprietari).

Instalatia de preluare si deversare ape reziduale reprezinta parte comuna iar intretinerea si reparatia acesteia intra in responsabilitatea exclusiva a asociatiei de proprietari care se infiinteaza cu scopul administrarii partii comune de condominiu
Sesizati oficial presedintele de asociatie care detine autoritatea si competenta sa impuna administratorului de imobil care este angajatul asociatiei sa respecte si sa aplice unitar dispozitiile in vigoare