Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Credit la banca?
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Credit la banca?

Buna ziua.Acum opt ani in urma sotul a facut contract de cumparare-vanzare fiicei mele din prima casatorie cu habitatie viagera.Acum trei ani sotul a facut un credit in banca pentru un frigider si un aragaz.Intre timp a mai avut prostul obicei sa mai faca niste credite fara sa stiu ,in total 13000 lei care trebuie sa ii achite pana peste trei ani.Va rog sa imi spuneti daca creditul este pe numele sotului pe care il achita din pensie,in caz ca se intampla ceva cu el,prin absurd,creditul trebuie sa il achite fiica mea?va multumesc.
Debitul va fi plătit de moștenitori, din masa succesorală. În ceea ce privește dreptul de proprietate asupra apartamentului, acesta de fapt și de drept al fiicei sale, aceasta având obligația să facă plata debitelor, dacă acceptă moștenirea. Apartamentul nu intră în masa succesorală, doar celelalte bunuri ale soțului (imobile și mobile)