Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... proprietar teren aferent locuinței
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

proprietar teren aferent locuinței

Cum interpretați d-voastră faptul că în urma contractului de vânzare-cumpărare a apartamentului în care locuiesc de 47 mp : ,,se atribuie cumpărătorului, în proprietate, terenul aferent locuinței în suprafață de 15 mp ,potrivit autorizației nr..., a prefecturii ... .Unde se regăsește acest teren ? Multumesc
Poate este vb. de terenul pe care este construit blocul...
Este vorba de o suprafatacota indiviza ,conditionata de suprafata apartamentului,dar care nu este identificata concret
Este vorba de terenul pe care este costruit imobilul.
Daca continuati sa cititi (contractul de v/c), o sa intelegeti. Ma mir ca acolo dvs. ati gasit "...se atribuie cumpărătorului, în proprietate,...", Este posibil ca terenul pe care s-a construit imobilul, sa fie proprietate personala, insa am observat ca spuneti ca ... "...potrivit autorizației nr..., a prefecturii ... " ceea ce ma face sa cred ca o autoritate pubica locala a permis ca pe domeniul public sa se construiasca imobilul dvs.

De obicei, la notarul public - acolo unde se intocmesc documentele de proprietate, se foloseste sintagma; ..." precum si dreptul de folosinta in cota-parte de ... % - pe durata existentei constructiei - asupra terenului...
Ceea ce este interesant, este ca de o bucata de vreme, mai apare ceva in plus:
..." terenul aferent apartamentului se atribuie in proprietate cumpratorului potrivit art. 36 din Legea 18/1991 (la cerere).
Bun, faci cerere, ti se inmana un act de proprietate a terenului cu suprafata de 15 mp si mai departe ce faci cu el?