Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Plata impozitelor
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Plata impozitelor

Buna ziua,
As dori sa va intreb daca plata impozitelor este conditionata de plata amenzilor. Din cauza unor amenzi rutiere pe numele meu, parintilor mei le-a fost refuzat dreptul de a-si plati impozitul pe locuinta, mentionez ca eu nu figurez ca si proprietar.
In cazul in care plata este posibila, v-as ruga sa imi furnizati si prevederile legale aferente.
Va multumesc!
Eu personal nu am auzit de asa ceva, cred ca e un abuz din partea functionarului de a nu incasa impozitul pentru ca este restanta plata unei amenzi. As mai intelege daca ar fi vorba de penalitati, care se retin inaintea debitelor principale.
Mergeti la finantele locale si cereti o audienta la inspectorul principal si informati-l cu privire la acest aspect. :luck:
Va multumesc pentru raspuns si v-as ruga inca o data sa ma indrumati catre o prevedere legala referitoare la plata impozitelor (refuzata din cauza amenzilor ), sau cum as putea justifica punctul meu de vedere in fata functionarilor publici , care pur si simplu te trateaza cum te trateaza. Daca ei nu sunt informati , macar eu sa am o idee despre asta.
Inca o intrebare, amenzile si/sau impozitele sunt purtatoare de penalitati?
Multumesc mult!