Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Pensiune obligată să accepte persoane în carantină ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Pensiune obligată să accepte persoane în carantină - legal sau nu?

Buna seara
Va rog sa ma lamuriti in situatia de fata daca suntem obligati sau nu sa accept contractul.
Cu aceasta situatie din tara si anume coronavirusul,cei de la dsp ne obliga (noi avand o pensiune) sa semnam un contract cu ei sa aduca in carantina persoane care au nevoie...la partierul pensiunii este sediul unei scoli de soferi,va da ti seama ca nimeni nu ar mai veni si nici macar angajatii stiind ca in pensiune sunt persoane posibil bolnave...suntem obligati sa acceptam contractul sau exist temei legal sa refuzam?
Multumesc
monalisaalina, utilizator
Contractul este legea partilor.
Nu are cum sa va oblige sa acceptati un asemenea contract.
Ar trebui dvs. sa le solicitati temeiul legal in baza caruia va obliga la asa ceva.
Deocamdata nu s-a declarat o stare de urgenta la nivel national.
Daca se va declara asa ceva, atunci se schimba datele problemei.
Multumesc!