Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Sunt disperata
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Sunt disperata

Buna ziua
Sunt o mamica disperata a unui bebelus de 9 luni
Locuim langa Timisoara intr-un imobil cu 6 apartamente dintre care 4 sunt proprietatea unui patron de hotel din Timisoara
Ieri ne-a instiintat ca a facut demersurile pentru a primi persoane in carantina
Am sunat la politie si la primarie dar nu am primit nici un raspuns...doar sa astept
Va rog mult sa ma ajutati....unde as putea sa ma adresez pentru a bloca acest demers
Daca se aduc persoane in carantina noi vom fi obligati sa ne parasim locuita
Multumesc!
Cei plasati in carantina au obligatia sa stea numai in casa, dvs puteti iesi ocazional doar pt motivele scrise in declaratie, deci nu aveti teoretic vreun risc.
Daca dvs credeti ca sunteti in pericol, incercati sa va mutati undeva la rude pe perioada asta.
Cert e ca nu aveti cum bloca acest demers.
Ca sa minimizati riscul, va puteti informa la dsp sau la nr de tel pus la dispozitie.
gi-jane2, moderator
Dar imobilul are functiunea de locuinte colective, nu pensiune sau hotel
Cum e posibil sa nu ni se respecte dreptul la proprietate...locuim la parter...stim cu totii cine sunt cei carantinati care intra in tara...curtea este comuna...avem animale care trebuie hranite...nu avem cum sa nu ne intersectam cu ei
si dreptul celuilalt proprietar trebuie respectat si aducand acolo persoane, nu schimba destinatia imobilului, tot imobil de locuinte e.
daca nu aveti contact direct, nu e vreo problema.
carantinati nu inseamna infectati.
Vorbiti cu cei de la sanatate publica.
Daca nu s-au luat masuri de protectie in spitale si avem 180 de cadre medicale infectate in conditiile in care oamenii aia cereau materiale de protectie, , va dati seama ca nu veti fi luata in seama.
teoretic nu au voie sa iasa , sa interactioneze asa, ca puteti suna la politie daca ii vedeti pe strada.
Sa nu mai facem atita drama inutila.......Desi sunt atatea boli contagioase pina acum nu ne puneam problema linga cine stam, ne plimbam , linga cine muncim ., etc .NE VEDEM DE TREABA NOASTRA, NE FERIM, NE PROTEJAM, NE RESPONSABILIZAM.
Stimata doamna,

Cei plasati in carantina trebuie sa respecte obligatiile pe care le au, iar dumneavoastra puteti realiza anumite deplasari, in interesul de a va asigura subzistenta, conform declaratiei pe proprie raspundere, sub sanctiunile prevazute de Codul penal, in ceea ce priveste infractiunea de fals in declaratii.

Asadar, riscul de care va temeti,in esenta, nu exista.

Masurile luate, odata dispuse, nu vor comporta modificari,pentru imprejurarile expuse de dumneavoastra.

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat