Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Sunt unic mostenitor. Ultimul părinte (mama) a decedat in urma cu 2 luni. tatăl =acum 5ani . Nu am dezbătut niciun fel de succesiune. Gospodaria cu pricina ( moștenirea) figurează la Primarie din anul 1956, cu anexe și din 1970. In prezent, prin deteriorare, din gospodărie unele anexe au dispărut (s-au dărâmat), altele sunt in curs de degradare. In registrul primăriei exista toate anexele gospodărești ( și cele inexistente și cele deteriorate ) Ca sa mă scad cu ele, am înțeles ca trebuie sa fac cadastru. Dar, lucrările cadastrale când trebuie sa le fac? Înainte de succesiune , sau după ce merg la notar și fac fac succesiunea? Mă interesează cum este legal si care ar fi pașii? Va multumesc.
alfa_71, utilizator
Mai bine faceti succesiunea, obtineti Certificatul de mostenitor, si apoi angajati un cadastrist sa faca cadastrul...
Ionut.ion, utilizator
Buna ziua,
Solicitati ajutorul unui cadastrist si intabulati bunurile asa cum sunt dupa care veti putea dezbate succesiunile la notar.
Dupa dezbaterea succesiunii, notarul va transmite o adresa catre cartea funciara fiind schimbat numele din CF.
Nu are rost sa faceti documentatia cadastrala acum. Ca o sa o faceti si schita si intabularea pe numele unor decedati. Si apoi, dupa ce se dezbat succesiunile, o sa trebuiasca din nou o alta intabulare pe numele dvs.
Dezbateti mostenirile, obtineti certificatul de mostenitor, intocmiti documentatia cadastrala, intabulati dreptul dvs de proprietate la cartea funciara, si in final obtineti o autorizatie de demolare de la Primatie si radiati constructiile de la rolul fiscal si agricol.
Faceti prima data succesiunea cu bunurile pe care defunctii le aveau in patrimoniu si le aveau inscrise la Impozite si taxe locale. Cadastru puteti sa faceti dupa ce aveti mostenirea facuta deoarece nu se poate face cadastru cu persoane decedate.