Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Locatiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Locatiune

Urmeaza sa inchiriez un spatiu pe care intentionez sa il cumpar peste un an. Ce alte clauze, cu exceptia cele de preemptiune pot insera in contract, astfel incat sa ma asigur ca actualul locator, care este si proprietar va onora acordul?
Pt astfel de situații este indicat sa discutati cu un notar public sau /și cu un avocat care sa studieze contractul și sa va sfătuiască corespunzător.
Incheiati, pe langa contractul de inchiriere si o promisiune bilaterala de vanzare-cumparare.
Daca nu faceti asta, macar notati in cartea funciara a imobilului contractul de inchiriere precum si existenta dreptului de preemptiune.