avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 823 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Implicatii juridice în cazul în care mama refuză ca ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Implicatii juridice în cazul în care mama refuză ca tatăl sa viziteze minorul în contextul actualei pandemii de cornavirus

Buna ziua! Ce repercursiuni juridice ar putea apărea daca mama refuză să primească tatăl la vizita la minor în contextul actual? Ii este frica pentru siguranța minorului si implicit a ei! Multumesc pentru răspunsuri!
Ultima modificare: Sâmbătă, 14 Martie 2020
andreimargaa, utilizator
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 11:29, 15 Martie 2020
In opinia mea este un refuz justificat.
Pot discuta de la distanta.
Ori de la 8-10 metri daca tatal vine sau prin alte mijloace de comunicare de la.distanta.
Ii permiteti sa discute la telefon,apel video ,trebuie dovedit ca nu se ingradeste dreptul de vizita.Masura ar putea fi justificată daca tatăl ar fi suspect,ar fi călătorit în zone infestate,în rest e totusi exagerat.
4 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu este nimic exagerat.
La cat au mintit romanii privind zona de unde au venit nimic nu este exagerat.
Nu are de unde sa stie daca este sau nu infectat.
Ori distanta de cel putin 8 metri daca sta la casa ori comunicare de la distanta.
Daca ia copilul nu o sa mai poata sa il aduca inapoi.
Se poate compensa ulterior perioada pierduta.

Ar trebui ca autoritatile sa reglementeze legal aceste probleme dar ei nu sunt invatati cu situatii de urgenta.
Ei dau legi fara sa aiba habar de ceea ce trebuie sa dea pe situatii normale...
Doar persoanele care sunt invatate pe situatii de urgenta pot reglementa corect astfel de probleme si nu cei care dorm prin parlament sau prin.ministere.

Guvernul ar trebui sa delege niste persoane apte de a se descurca cu celeritate pentru toate institutiile.
De pilda, la instante habar nu au unii de altii jandarmii.
Unii nu lasa avocatii sa intre in timp ce judecatorii asteapta avocatii in sala.
Comunicarea este foarte importanta si doar cei care stiu cat de aiuririti sunt toti ii pot coordona.Cine nu cunoaste problemele nu poate face coordonari concrete.
E valabil peste tot in Romania.
Jandarmii dadeau acelasi pix pentru a se completa declaratiile inainte de intrarea in sediul instantei.Alta aiureala...
Eu aveam pixul meu dar altii folosesu acelasi pix.

Si in italia au fost la fel de nauci...
Ultima modificare: Duminică, 15 Martie 2020
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Custodie minor planoristul planoristul Am câștigat minorul în vârstă de 6 ani prin hotărâre judecătorească. Am respectat hotărârea judecătorească încredințând minorul tatălui de ... (vezi toată discuția)
Indepartare cabluri electrice aeriene care traverseaza proprietatea cata.bogdan cata.bogdan Buna ziua, Ma confrunt cu urmatoara situatie: un cablu aerian de curent face legatura intre stalpul din fata portii mele si vecinii din dreapta brazdand ... (vezi toată discuția)
Fosta sotie ma impiedica sa-mi vad copilul cr1st1an_ cr1st1an_ Buna ziua, Am divortat la notar acum un an si cateva luni dar am locuit impreuna cu sotia pana acum o luna. Din casatorie a rezultat o fetita acum in varsta ... (vezi toată discuția)