Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Putem muta albia raului?
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Putem muta albia raului?

Buna ziua

Din cauza inundatiilor de anii trecuti albia raului Mislea s-a mutat pe terenul nostru. Avem voie sa aducem excavator si sa ducem raul pe traseul original? Sau ne trebuie autorizare de la Primarie/Apele Romane? Cui trebuie sa sesizam ca sa diguim raul la locul lui si sa ne recuperam pamantul?
Ramanem fara teren in ritmul acesta plus ca a crescut pericolul de inundare in toata curtea.
Multumim
Sesizati oficiaL autoritatea publica locala=primaria
NCC Art 572:
Avulsiunea
Proprietarul terenului de la care o apă curgătoare a smuls brusc o porțiune de mal din teren, alipind-o la terenul altui proprietar riveran, nu pierde dreptul de proprietate asupra părții desprinse dacă o revendică în termen de un an de la data faptului.
Buna ziua,
Nu sunt alti proprietari dupa rau, vine doar un deal.

Adrian Dimitriu a scris:

NCC Art 572:
Avulsiunea
Proprietarul terenului de la care o apă curgătoare a smuls brusc o porțiune de mal din teren, alipind-o la terenul altui proprietar riveran, nu pierde dreptul de proprietate asupra părții desprinse dacă o revendică în termen de un an de la data faptului.

Buna ziua,
Am facut.
Multumim

ynocentta a scris:

Sesizati oficiaL autoritatea publica locala=primaria