avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 800 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Putem muta albia raului?
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Putem muta albia raului?

Buna ziua

Din cauza inundatiilor de anii trecuti albia raului Mislea s-a mutat pe terenul nostru. Avem voie sa aducem excavator si sa ducem raul pe traseul original? Sau ne trebuie autorizare de la Primarie/Apele Romane? Cui trebuie sa sesizam ca sa diguim raul la locul lui si sa ne recuperam pamantul?
Ramanem fara teren in ritmul acesta plus ca a crescut pericolul de inundare in toata curtea.
Multumim
Cel mai recent răspuns: Irina.Mislea , utilizator 09:39, 17 Martie 2020
Sesizati oficiaL autoritatea publica locala=primaria
NCC Art 572:
Avulsiunea
Proprietarul terenului de la care o apă curgătoare a smuls brusc o porțiune de mal din teren, alipind-o la terenul altui proprietar riveran, nu pierde dreptul de proprietate asupra părții desprinse dacă o revendică în termen de un an de la data faptului.
Buna ziua,
Nu sunt alti proprietari dupa rau, vine doar un deal.

Adrian Dimitriu a scris:

NCC Art 572:
Avulsiunea
Proprietarul terenului de la care o apă curgătoare a smuls brusc o porțiune de mal din teren, alipind-o la terenul altui proprietar riveran, nu pierde dreptul de proprietate asupra părții desprinse dacă o revendică în termen de un an de la data faptului.

Buna ziua,
Am facut.
Multumim

ynocentta a scris:

Sesizati oficiaL autoritatea publica locala=primaria

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Litigiu pretentii teren gradina. nikescu nikescu Buna dimineata! Am o parcela pe langa un rau (apa curgatoare). In urma alunecarilor de teren am pierdut cam 5 ari, vecinul mergand pe hatul marcat de un ... (vezi toată discuția)
Drept de servitute Cosmin Sighiartau Cosmin Sighiartau In anul 2006 am cumparat un teren de la XY in vederea construirii unei cabane. La momentul respectiv parcela mea era despartita de o alta parcela a ... (vezi toată discuția)
Ce pot face in cazul urmator teodosie113 teodosie113 Detin un teren langa raul Dorna cu destinatia curti constructii. Am si o casa amplasata pe acest teren. Intre mine si raul Dorna exista drumul de accces al ... (vezi toată discuția)