Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

partaj

Buna seara.Doresc sa stiu ce acte sunt necesare intr-un partaj ? Daca cel care are copilul in intretiner poate sa ridice pretentii la o cota mai mare in partaj avind in vedere si interesul minorului?(aici intrind doar o locuinta de 2 camere achizitionata de ambii soti in timpul casatoriei.)Ce reprezinta cota de 3%,si cind se achita?
Pai daca el numai asta doreste, profitati de asta la negociere. Nu treceti cu vederea importanta negocierii, ca se pot obtine multe si, mai ales, evita cheltuieli inutile si nervi consumati degeaba!
E indicat sa faceti asta dupa ce discutati cu avocatul acela, poate chiar impreuna cu el...
Sa intelegeti ce inseamna una si alta inseamna multe nuante... dificil de infatisat aici.
Daca sotul nu vrea apartamentul, depinde ce vrea. Nu se interpreteaza atat in functie de ce nu vrea cineva, ci de ce vrea si de ceea ce solicita.
Obligarea partilor la plata ratelor depinde de modul in care se partajeaza bunurile, creditul...