avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1219 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... SOMAJ TEHNIC
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

SOMAJ TEHNIC

Buna ziua , am rugamintea sa ne indrumati, , sa ne spuneti exact care sunt pasii legali si conditiile pentru acordarea in perioada urmatoare asomajului tehnic, multumesc,.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 12:36, 16 Martie 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
1. Hotarare AGA/Asociat Unic

2. Dupa ce s-a aprobat intreruperea temporara a activitatii, suspendarea contractelor individuale de munca trebuie dispusa printr-o decizie individuala pentru fiecare salariat care trebuie sa contina cel putin urmatoarele elemente:
- antetul unitatii;
- numarul si data emiterii;
- numele si prenumele reprezentantului legal;
- motivarea suspendarii contractului;
- temeiul legal (art. 52 alin. (1) lit. d) din Codul muncii);
- data la care se dispune masura;
- perioada pentru care se dispune;
- numele si prenumele salariatului si locul sau de munca;
- modul in care se comunica reluarea activitatii;
- termenul in care trebuie sa se prezinte salariatul pentru inceperea lucrului;
- instanta la care poate fi atacata decizia.

Aceasta decizie va sta la baza efectuarii inregistrarilor in registrul general de evidenta a salariatilor.
[ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Somaj tehnic gazdatunde gazdatunde Buna ziua! Am rugamintea de-a ma ajuta care sunt pasii pt. a acorda somaj technic angajatilor. Va multumesc! (vezi toată discuția)
Ordonanta 28/2009 titipanaite titipanaite m-ar interesa ce trebuie facut in cazul in care o parte din angajati trec in modul de plata de 75% din brut pentru incetarea temporara a activitatii ;ce ... (vezi toată discuția)
Somaj tehnic delia25 delia25 Buna seara! Am o firma cu 7 angajati si as vrea ca timp de trei luni sa intre toti in somaj tehnic. Din cate stiu inspectorul de resurse umane nu poate ... (vezi toată discuția)